reklam
reklam
reklam

10 ilde daha çipli kimliğe geçiliyor!

10-ilde-daha-cipli-kimlige-geciliyor-1476786486
20 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok152 Kez görüntülendi
reklam

pilot uygulamanın yapıldığı kırıkkaleden sonra rize trabzon ve artvinde müracaatlar alınmaya başlandı. sırada erzincan erzurum adıyaman aksaray burdur uşak ve yalova mevcut. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-21185 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-21185 ; } ; }

çipli kimlik kartlarının dağıtımı birinci olarak pilot vilayet seçilen kırıkkale de gerçekleşmişti. şimdi yavaş yavaş başka şehirlerimiz de yeni kimliklere geçiş yapmak üzereler. rize trabzon ve artvin yeni kimlik kartları müracaatlarını almaya başlarken sırada erzincan erzurum adıyaman aksaray burdur uşak ve yalova şehirlerimiz mevcut.

bu kararın alınmasına neden olarak pilot uygulamadan başarılı sonuçların alınması gösteriliyor. ocak ayından itibaren yeni kimlik kartlarının bütün ülkede dağıtımına başlanacağını belirten yetkililer kartı alabilmek için 15 yaşından aka kişilerin ilçe nüfus müdürlüklerine müracaat yapması gerektiğini belirtiyorlar. bunun için isterseniz en yakın isterseniz de herhangi bir müdürlüğe başvuruda bulunabilirsiniz. 15 yaşını tamamlamayan çocuklar ise aileleri ya da vasileri ile başvuruda bulunabilecekler. vakit kaybı yaşamamak içinse ilçe nüfus müdürlüklerinden doğrudan giderek randevu alabilirsiniz.

kart başvurusu esnasında yanınızda son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğunuz 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı pasaport sürücü belgesi memur cüzdanı avukat ya da basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması gerekiyor.

yasal bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ya da değiştirme sebebiyle düzenlenen kimlik kartı için 15 tl yitik nedeniyle düzenlenen kimlik kartı içinse 30 tl ödenecek. müracaat esnasında fotoğrafınız taranacak ve biyometrik verileriniz alınacak. bu veriler her iki el için parmak izi parmak damar izi ve kırmızı ayası damar izi.

postayla ulaşacak olan yeni kimlik kartlarının yanında pın zarfı içerisinde 6 haneli bir şifre olacak. bu şifreyi banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimliğinizi doğrulamak için kullanacaksınız. şifreyi de ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebileceksiniz.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?