reklam
reklam
reklam

580 polisle bağlantısı ortaya çıktı

580_polisle_baglantisi_ortaya_cikti_1477452197_9221
26 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok127 Kez görüntülendi
reklam

15 temmuz’daki başarısız vuruş girişiminden sonra başlatılan fetö’ye yönelik yeni bir soruşturmaya başlandığı öğrenildi.

emniyet umumi müdürlüğü (egm) kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele dairesi (kom), ankara cumhuriyet başsavcılığı’nın koordinesinde hususi bir soruşturma dosyası açtı. kom dairesi, soruşturma kapsamında fetö’nün eski güvenlik imamı olduğu belirlenen ‘kozanlı ömer’ ismiyle tanınan osman hilmi özdil’le bağlantılı polislerin tespitine başladı. 

bunun yanı sıra ankara’da sigortacılık sektöründe etkinlik gösterdiği bilinen özdil’in emniyette temasta bulunduğu polislerin sayısı ise 580 olarak saptandı. fetö soruşturmalarında ortaya çıkan delillerin yanı dizi özdil’in geçmişe yönelik telefon görüşmelerini inceleyen savcılık ve polis, 580 polisten 140’ının özdil’in sigortacılık faaliyetlerinden yararlanmak amacıyla görüşmeler yaptığını ortaya koydu. incelemelerde güvenlik teşkilatında görevli 440 personelin de fetö faaliyetleri çerçevesinde özdil’le temas kurduğu anlaşıldı. 

hts incelemesi

devam eden soruşturmada, 15 temmuz sonrası fuat avni’ye bilgi aktardıkları ortaya çıkarılan ve tutuklanan egm istihbarat dairesi (idb) kadrosunda vazife yapan sivil mühendisler de özdil’le bağlantılı çıktı. telefon görüşme kayıtları ve gsm telefonlarının karasal yer belirlemesinde kullanılan hts kayıtlarının incelenmesinde idb’nin eski personeli olan mühendislerin yanı dizi istihbarat dairesi başkanlığı bünyesindeki bilgi işlem şube müdürlüğü kadrosundaki bazı polislerin de özdil’le bağlantısı bulundu. fuat avni soruşturmasında adı geçen 9 mühendisin yanı dizi istihbarat dairesi bünyesinde daha evvel vazife yapmış 20 kadar polisin özdil’le temasına ulaşıldı. 

yapılan incelemelere göre özdil, yoğunlukla güvenlik teşkilatının taşradaki kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele, terörle mücadele ve istihbarat şube müdürlükleri’nde vazife yapan müdür, amir ve memur düzeyinde temaslarda bulunuyordu. haklarında inceleme başlatılan güvenlik personelinden bazılarının da 17 aralık 2013’te özdil’le telefon görüşmeleri belirlendi.

sivil mühendisler ‘mahrem imam

fuat avni soruşturmasında haklarında adli soruşturma başlatılan egm istihbarat dairesi’nin eski çalışanı iki sivil mühendisin fetö içinde ‘mahrem imam’ olarak etkinlik gösterdiği de tespit edildi. mühendislerden firari olan adem karakelle ile tutuklu hasan duman’ın mahrem imam olarak saklı faaliyette bulunduğu saptandı. duman’ın chp ve mhp’li vekillerine yönelik saklı kameralı cazibe eylemlerinde yer aldığı belirlendi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?