reklam
reklam
reklam

ak parti’den ’erken seçim’ açıklaması

ak_partiden_erken_secim_aciklamasi_1477319264_7737
01 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok117 Kez görüntülendi
reklam

trakya üniversitesi akademik yılı açılış törenine katılan şentop, merasim öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. ak parti’nin idealinin tam başkanlık sistemi olduğunu belirten şentop, “cumhurbaşkanımız 9 mart 2003’de siirt’te mebus seçiliyor. 14 mart 2003’de başbakan oluyor. yaklaşık 1 ay sonra televizyon programında kendisine sorulduğunda ‘hükümet olarak parlamenter sistem yerine yarı başkanlık veya başkanlık doğru bir sitemdir’ diyor. bu yeni değil. sayın recep tayyip erdoğdan cumhurbaşkanı seçildikten sonra değil, o vakit parlemento seçiyordu cumhurbaşkanını daha. o tarihte de bizim için ülkü olan başkanlık sistemi diyoruz. ak parti için mühim olan bu. bunun doğal ki meclisten geçmesi mühim. referanduma sunulmasıdır. detaylar çalışılacak” dedi.

“federasyon olası değil”

amerika’daki sistemden farklı bir sistemin olacağını vurgulayan şentop, “türkiye’nin siyasi tarihine mahsus amerika’dan farklı değişiklikler olacak. amerikadaki sistem ana hatlarıyla başkanlık sistemi teorik olarak da esasıdır. en önemlisi üniter bina mutlaka türkiye’de korunmalıdır. bu bir zarurettir türkiye açısından. amerika’da biliyorsunuz federasyon mevcut. belki bunun başkanlık sistemiyle bir alakası yok ama ’amerika’ya bakıp federasyon olur mu’ diyenler mevcut. olası değil. bizim önerdiğimiz şey üniter başkanlık sistemi. üniter yapısını koruyan bir sistem. ikincisi çift meclis sistemi vardı amerika’da. bizim önerimiz biricik meclis. onun dışında seçim sisteminde farklılık mevcut amerika’da. iki devir seçim sistemi oluyor” şeklinde konuştu.

erken seçim gündemde yok

erken seçimin gündemde olmadığını belirten şentop, başkanlık sistemin’in tarihiyle ilgili, “mümkün olduğu kadar hızlı olmasını tercih ederiz” dedi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?