reklam
reklam
reklam

alman medyası: türkiye randevu vermiyor

SMMUZ_1478200347_4662
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok91 Kez görüntülendi
reklam

sık sık türkiyenin dahil işlerine karışma eğiliminde olan ve terör örgütlerine alenen destek veren almanya ile türkiye arasındaki gerginliğe ilişkin alman medyası tarafından enteresan iddialar ortaya atıldı.

“steınmeıer, çavuşoğlu ile görüşemedi”

alman dwde yer meydan haberde şu ifadeler kullanıldı;

almanya dışişleri bakanı frank-walter steinmeier bir süredir ankara’yı ziyaret etmek istiyor. fakat ankaranın tarih önerilerine hızlı cevap vermediği kaydedildi. hatta steinmeier’in ziyareti için haftalar öncesinde bir tarih önerildiği, söz konusu tarihten iki gün evvelbize müsait değil” yanıtının verildiği belirtildi.

“steınmeıer telefonda bekletildi, gene görüşemedi”

steinmeier ile çavuşoğlu’nun telefon görüşmeleri konusunda yaşanan sıkıntılar da gerginliğin bir göstergesi olarak görülüyor. bakanların telefon görüşmesi için iki kere tarih belirlendiği, fakat ikisinde de steinmeier’in telefonda bekletildiği, türk tarafının programı nedeniyle bunların nihayet anda iptal edildiği öğrenildi.

milli güne büyükelçi boykotu

öte yandan türkiye, nihayet dönemde almanya’dan beklentilerine karşılık bulamayışına tepkisini, resepsiyon boykotu ile sürdürdü.

almanya’nın yeniden birleşme günü olan 3 ekim’de bütün dünyadaki alman temsilciliklerinde verilen resepsiyonlara, hiçbir başkentte türk büyükelçiler katılmadı.

berlin’de bu tavır not edilirken, ankara’nın tepkisinin arkasında, 15 temmuz vuruş girişimine karşı “almanya’nın türkiye ile kuvvetli bir dayanışma göstermediği” algısı olduğu yorumları yapıldı. 

bu arada türkiye’nin berlin büyükelçiliği’nin 29 ekim cumhuriyet bayramı resepsiyonuna da almanya’dan üst düzey katılım olmaması dikkat çekti.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?