reklam
reklam
reklam

çamaşır makinesinde giysilerin rengi nasıl korunur?

camasir_makinesinde_giysilerin_rengi_nasil_korunur_1467609640_1808
10 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok107 Kez görüntülendi
reklam

1- önerilen yıkama talimatları için giysilerin bakım etiketlerini okuyun. bilhassa kot pantolon gibi belirli giysilerin ters çehre edilerek ya da birinci yıkamada biricik başlarına yıkanması gerekebilir.

2- her vakit önerilen sıcaklık ayarını kullanın. bazı çamaşırlar daha düşük sıcaklıkta yıkandığında renk vermez ama fazla yüksek sıcaklıkta yıkandığında renk verebilir. bilhassa tereddütte kaldığınız bir durumda çamaşırınızı düşük ısıda yıkayın.

3- açık ve koyu renkli çamaşırlarınızı ayırın. ama benzer renklileri bir arada yıkayın. akan renklerin bir numaralı şüphelileri al, lacivert ve siyahtır. ama sakın siyahla kırmızıyı bir arada yıkarsam bir şey olmaz diye düşünmeyin. akıl taktirde al çamaşırınız makinenizden kahverengi olarak çıkabilir.

4- renk vermez giysiler almaya dikkat edin. bilhassa kalitesiz ve ucuz kumaşlarda kullanılan boya yıkamayla kusar.  elbise etiketinde ‘renk vermez’ uyarısı olan kıyafetler satın almayı tercih ederseniz bu riski de ortadan kaldırmış olursunuz.

5- yeni giysilerinizin renk verip vermeyeceğini test edebilirsiniz. giysinin görünmeyen bir yerine deterjanlı su dökün ve ak bir bezle bastırın. beze renk geçiyorsa giysiyi biricik olarak yıkamalısınız. kendinizi riske atmak istemiyorsanız yeni aldığınız her giysiyi ayrı olarak yıkamanız en doğrusu olacaktır.

6- ıslak giysileri çamaşır makinesinde bırakmayın. çünkü diri renkli giysiler yaş olarak ne kadar uzun birbiriyle temas ederse renk geçme ihtimali de o kadar yüksek olur.

7- giysilerinizin rengini, çamaşır makinesinin içine bir tutam tuz atarak koruyabilirsiniz.

ilişkili haberler

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?