reklam
reklam
reklam

başbakan uyardı: başkanlık sistemi gelmezse.

basbakan_uyardi_baskanlik_sistemi_gelmezse_1477837613_9636
02 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok108 Kez görüntülendi
reklam

 ak parti  il başkanlığı genişletilmiş danışma meclisinde konuşan başbakan yıldırım, başkanlık sistemi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. “türkiyenin gelişmesi için, 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için, fetöcülerle, betöcülerle mücadele için kuvvetli, biricik başına iktidar çıkarması lazım. bunun da yolu başkanlık sisteminden geçiyor. başkanlık gelmezse türkiyenin bölünme riski mevcut. açıkça söylüyorum.” diyen başbakan mhp ve chpye “mecliste konuşalım yetmezse, işi sahibine götürelim” çağrısında bulundu.

başbakan konuşmasında kılıçdaroğlunun  beyfendi marmariste tatildeyken meclis topa tutuluyordu. açıklamasına da değinerek “bu nihayet derece haksız ve yakışıksız bir açıklamadır. 15 temmuz gecesi türkiye aka bir tehlike atlattı. bu haksız, yakışıksız ithamı yapan ana muhalefet partisi umumi başkanının en azından bir özür borcu mevcut. özür dilemelidir. ” dedi.

işte o konuşmadan satır başları

türkiyede ister fetöcü ister bölücü, bu milletin gücü sizin bu eylemleriniz yanında asla ve asla azalmayacak, artmaya devam edecek.dün ulus olarak cumhuriyetimizin kurum yıldönümünü coşkuyla, heyecanla kutladık. bugün cumhuriyetimizin gelecekte de istikbalimizin sembolü olarak bu gururu yaşatacağız. bu emaneti canımız pahasına korumayı her birimiz için şerefli bir vazife sayıyoruz. inşallah 2023e geldiğimizde cumhuriyetin 100üncü yılında, 100üncü kurum sene dönümünü fazla daha heyecanlı gerçekleştireceğiz. o günlerden bu günlere yurt şehitlerini rahmetle, minnetle arıyorum. başta gazi mustafa kemal ve arkadaşları olmak üzere tüm gazilerimizi şükranla yad ediyorum. 

81 ilimiz biricik kalp oldu

yenikapıda muhteşem bir miting gerçekleştirdik. 5 milyon vatandaşımız demokrasi ve şehitler mitinginde meydanı doldurdu. o gün o meydanda gövde veya kalben bulunan vatandaşlarıma bir kere daha teşekkür ediyoruz. o gün yenikapıda türkiyenin gücünü, milletin demokrasiden yana tavrını tüm dünyaya gösterdik. o gün beraberliğimizi hiçbir gücün bozamayacağını dosta düşmana duyuru ettik. 27 gün süren demokrasi nöbetlerinde de milyonlarca vatandaşımız meydanları doldurdu. 81 ilimiz biricik kalp oldu, biricik gövde oldu. istanbul demokrasiye, özgürlüklere ve aka türkiye hayaline sahip çıktığını gösterdi. bu yiğit ve dik duruşundan ötürü tüm istanbulluları, tüm vatandaşları kutlama ediyorum. türkiyenin özeti istanbul, 15 temmuzda kendine yakışanı yaptı, tıpkı 79 milyon yurt evladının yaptığı gibi. 7den 70e tüm istanbullu 15 temmuz gecesi devletini korumak ve cumhuriyeti yaşatmak için hainlere karşı dimdik durdu. 246 şehidimiz, 2 bin 194 gazimiz mevcut. 15 temmuz şehitlerimize ve tüm şehitlere bir kere daha allahtan rahmet diliyorum.  

kurşunlara vücudunuzu siper ettiniz

bu ulus şehitlerini asla unutmayacak, gazilerini asla unutmayacak. o gün bu milletin her bir ferdi birer kahramandı. ulus adına, devlet adına hepinize şükranlarımı sunuyorum. sizler, başkomutanımız, cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanları doldurdunuz. vuruş kalkışmasının gerçekleştiği birinci yer olan şehitler köprüsünü de tuttunuz. şehitler köprüsü geçilmez diyerek kurşunlara vücudunuzu siper ettiniz. vuruş gecesi olduğu gibi demokrasi nöbetlerinde de istanbulun her köşesinin nabzını tuttunuz. istanbulda 2 milyon 200 bini aşan üyemiz 27 gün boyunca çoluğuyla, çocuğuyla meydanlardaydık. vatanına ihanet edenler değil, meydanlarda demokrasi nöbeti tutanlar kazandı. milletin tanklarını sürenler değil, tankların üzerine çıkan kahramanlar kazandı. aklını kiraya veren teröristler değil, her biri birbirinden yiğit şehitler, gaziler kazandı. 

fetöden de daeşten de kurtaracağız

diyarbakırda bir zırhlı  aracımıza roketatarla saldıran 3 hainden birisi etkisiz hale getirildi, ikisi de  sağlam olarak ele geçirildi. emniyet güçlerimizi kutlama ediyoruz. bu eylemi  yapanlar daha evvel diyarbakırda 8 ayrı eylemi gerçekleştiren hainlerdir.  bu üzüntü tecrübeden mühim dersler çıkardık. gereken her adımı kararlılıkla atarak, bu türden alçak kalkışmaların yaşanmaması için her türlü tedbiri aldık, almaya devam ediyoruz. hiç kimse devlet içinde devlet olmaya cesaret edemeyecek. ulus iradesine ipotek koymayı aklından geçirmeyecek. sınırlarımız içinde veya dışında bu necip millete kast edenlerin üstesinden gelmeye muhtediriz. fetöden de, betöden de, deaştan da, onun siyasi uzantılarından da kurtaracağız.ak parti, 2001de yola çıkarken kurucu liderimiz umumi başkanımız recep tayyip erdoğan, o kutlu yolculukta bir şey söyledi: artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. ak parti için 3 kasım 2002 tarihi bir başlangıçtır. 

başkanlık tartışmaları o vakit başladı

ak parti iktidarı 14 sene boyunca bir yandan türkiyeyi 3e katlarken, ulusal gelirini 3 kat artırırken, milletimizin hayali olan hizmetleri yaparken, yurdun her köşesini bilişim ağlarıyla donatırken, sağlıkta dönüşümü gerçekleştirirken, eğitimde aka reformları yaparken, sosyal devlet olma yolunda dönüşümü gerçekleştirirken, başka yandan da ak parti vesayetçileri, vuruş özlemcilerinin de tepelerine vura vura geliyor. ülkeye komplo kuran darbecileri de teröristleri de hallede hallede bugüne geliyoruz. bu hizmetleri yaparken zannetmeyin ki önümüze kimse çıkmadı. bir yandan hizmet yaptık, proje gerçekleştirdik, bir yanda da vesayet odaklarıyla, vuruş meraklılarıyla mücadele ettik. birinci açık müdahale 27 nisanındaki e-muhtıradır. 363 milletvekiliyle işbaşına gelmişiz cumhurbaşkanı seçemezsiniz dediler. bu işin çözümü millettir dedik ve ulus kararını verdi, ulus cumhurbaşkanını ben seçeceğim dedi ve o referandumla beraber artık cumhurbaşkanının kamu tarafından seçilmesinin önü açıldı. bu türkiyedeki idare sisteminin en mühim değişikliğinin başlangıcıdır. bugün başkanlık tartışmalarının başladığı nokta da budur. 

chp hiç bir vakit halkın iradesine ram olmadı

chp o gün adam gibi parlamentoda cumhurbaşkanı seçimi yaptırsalardı, bugün biz sistem meselesini konuşma ihtiyacı duymazdık. chp siyasi hayatında hiçbir vakit halkın iradesine ram olmamıştır. ak partinin karşılaştığı vesayet ve vuruş heveslileri bununla da yetinmedi. derhal arkasından kapatma davası açtılar. onu da savuşturduk. hala durmadılar, yargıyla vuruş yapmaya kalktılar. gene millete giderek yargı reformuyla aştık. bu sefer gezi olaylarını düzen ettiler. ağaç, yeşil diyerek iktidarı devirme hevesine kapıldılar. ve son, ak parti iktidarının önüne en aka sınama 15 temmuzda geldi. milletin tankıyla, topuyla, uçağı, helipkopteriyle millete ateş ederek yönetimi ele geçireceklerdi. akılları dizi işte tam zamanıydı, hükümeti alaşağı edelim. aksi hocaları da tam zamanı demişti. bir şeyi hesap edemeler, halkın gücünü hesap edemediler. cuntacılar contayı 15 temmuzda yaktı.

kılıçdaroğluna tepki

bunlar olduktan sonra yenikapı ruhuyla 79 milyonun birliğini, beraberliğini, kardeşliğini sıska aleme duyuru ettik. o meydanda verdiğimiz bir söz var: yenikapı ruhuna gözümüz gibi sahip çıkacağız dedik. sözümüzün arkasındayız. ama ana muhalefet partisi bu ruhu ortadan kaldırmak istiyor. önceki gün ana muhalefet partisi umumi başkanının nihayet derece çirkin açıklaması oldu: beyfendi marmariste tatildeyken meclis topa tutuluyordu. bu nihayet derece haksız ve yakışıksız bir açıklamadı. 15 temmuz gecesi türkiye aka bir tehlike atlattı. bu haksız, yakışıksız ithamı yapan ana muhalefet partisi umumi başkanının en azından bir özür borcu mevcut. özür dilemelidir. cumhurbaşkanımızın o gece nerede olduğunu sıska alem biliyor. darbecilerin cumhurbaşkanımızı almaya gittiklerini tüm türkiye biliyor. cumhurbaşkanımızın o gün gösterdiği cesaret ve dirayet dünyada hayranlıkla karşılanıyor. teslim olmayı bir lahza düşünmedik, bu güzel ülkeyi terk etmeyi bir lahza düşünmedik. hep millletin yanında olduk. tehditlere karşın, suikastten, uçağın düşürülmesinden asla tereddüt etmeden cumhurbaşkanımız istanbula geldi. üzerinde jetle uçarken, kurşunlar atılırken saklanmayı, gizlenmeyi, kaçmayı asla düşünmedi. sayın kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanımız milletiyle beraberdi, siz neredeydiniz? vuruş oldu chp umumi merkezi fetöcülerin ağlama duvarına döndü. mağdur edebiyatıyla fetöcülere moral veriyorsunuz. insanın diliyle vicdanı arasında irtibat olmalı. 

yeni anayasaya gereksinim var

türkiyede bir anayasa değişikliği gündemi mevcut. fırsat buldukça vesayetçiler, darbeciler harekete geçiyor. ulus iradesiyle seçilmiş hükümetleri alaşağı etmeye çalışıyor. en nihayet 1980 darbesiyle yapılan bu vuruş anayasası türkiyenin ihtiyaçlarını karşılamaktan fazla uzakta. bunu tüm siyasi partiler söylüyor. türkiyenin gelişen demokrasisine müsait, halkın iradesinin tam yansıdığı, kuvvetler ayrılığının eksiksiz çalıştığı ve tüm vatandaşları kapsayan bir anayasaya gereksinim mevcut. bunu seçimler öncesi tüm partiler söz vermesine karşın, seçim bittikten sonra bunlar unutuluyor ve başka seçime kadar işi unutuyorlar. diyoruz ki, gelin bu anayasa görevini halledelim. şimdi bir araya gelelim dedik. nitekim üç parti temsilcileri bir araya geldi ve bu anayasa ile ilgili lüzumlu ortak çalışmayı yaptılar. teklifim şu, en azından anlaşılan bu 7 maddeyi ak parti, chp ve mhp olarak beraber geçirelim ve bu meseleyi halledelim.

chpli tezcana saldırı

chp umumi reis yardımcısı bülent tezcana dün aydında çirkin bir hücum yapıldı ve yaralandı, kendisine allahtan şifa diliyorum. politika silahla olmaz, hizmetle olur, vatandaşın işini görmekle olur.bu 7 maddeyi hallettikten sonra işimiz bitmiyor. kamuoyunu meşgul eden yeni anayasayı ve hükümet sistemini ele alıp çözmemiz gerekiyor. cumhurbaşkanının ulus tarafından seçildiği günden beri gündeme getiriyoruz. yapılacak olan var durumu, anayasayla müsait hale getirmektir. başkanlık sistemi , gereksinim duyulan gelin beraber gerçekleştirelim. mecliste konuşalım yetmez, işi sahibine götürelim. 

türkiyenin bölünme riski var

geçenlerde mhp umumi başkanı bahçeli dedi ki, bu amel böyle yürümüyor. ya gelin parlamenter sistemi güçlendirelim, yok istemiyorsanız var durumu düzeltelim. doğru söze ne denir, eyvallah. biz buyrun, gelin bu durumu düzeltelim dedik. ulus bunu bekliyor. milletin seçtiği cumhurbaşkanı anayasa olarak da mesul olması gerekir. ama var anayasa buna olanak vermiyor. yapılacak değişiklikle meclisin yasama iradesinin güçlendirilmesi, yürütmenin biricik başına iktidarı garanti edecek şekilde dizayn edilmesi. türkiyenin gelişmesi için, 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için, fetöcülerle, betöcülerle mücadele için kuvvetli, biricik başına iktidar çıkarması lazım. bunun da yolu başkanlık sisteminden geçiyor. başkanlık gelmezse türkiyenin bölünme riski mevcut. açıkça söylüyorum.

kimse yalan yanlış beyanlarda bulunmasın

hiç kimse, eyalet sistemi getirecek, bölünme getirecek diye yalan yanlış beyanlarda bulunmasın. türkiyenin bölünmez bütünlüğünü önceleyen, yargı-yürütme-yasamanın alanlarını ayıran, modern anayasadan bahsediyoruz. bu anayasa ile türkiye koalisyonlarla yürütülen dönemi geride bırakacak. biricik başına iktidar çıkaracak istikrarı ve güveni seçimde sağlayacak yeni dönemle tanışmış olacaktır. 

saldırılar bitene kadar devam edecek

türkiye bir yandan kalkınma ve 100üncü sene hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmaya devam ederken, başka yandan da içeride ve dışarıda terör örgütleriyle amansız bir mücadele veriyoruz. emniyet kuvvetlerimiz şark ve güneydoğuda birçok bölgede yurdun her köşesinde teröristler göz açtırmıyorlar, milletin huzuru, barışı, can güvenliği için canla başla çalışıyorlar. suriyeden deaş, pyg/ypg tehdidini önlemek için fırat kalkanı ile gereken tedbirleri alıyoruz, güvenli alanları oluşturuyoruz. bizim amacımız bölgeye huzurun, barışın gelmesidir. kimsenin toprağında gözümüz yoktur. kimsenin birliğinin, beraberliğinin bozulmasını istemiyoruz. uzak ve suriyede bölünmeye karşıyız.
terörle mücadele ne vakit bitecek diye soruyorlar. terörle mücadele, vatandaşlarımız türkiyenin her yerinde işinde gücünde, seyahatinde huzur ve itimat içinde oluncaya kadar devam edecek. askerimize, polisimize, sivil vatandaşımıza yönelen saldırılar bitinceye kadar devam edecek. 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?