reklam
reklam
reklam

başörtüsü çıkarmayan öğrencisini sınavdan attı

basortusu_cikarmayan_ogrencisini_sinavdan_atti_1475610200_6
13 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok82 Kez görüntülendi
reklam

kanada’nın montreal kentinde bir kolejde okuyan başörtülü müslüman bir öğrenci, öğretmeninin başını açması isteğini inancı gereği reddedince sınavdan atıldı.

montreal’deki college de maisonneuve isimli okulda meydana gelen olayın duyulması üzerine bir izah yapan mektep sözcüsü line legare, ‘’olay, biyoloji öğretmenimizin, eğitim yılı başlangıcında duyurduğu ve sınavlar sırasında öğrencilerin şapka, uzun saç ya da örtü ile kulaklarını kapatamayacağına ilişkin kuralın ihlali nedeniyle yaşandı. öğretmenimiz bu kuralı, öğrencilerin sınavda kulaklık kullanarak kopya çekme ihtimaline karşı koymuştu.’’ dedi.

legare, adı açıklanmayan müslüman kız öğrencinin, başörtüsünü inancı gereği çıkaramayacağını söylemesi üzerine öğretmenin kendisini sınavdan çıkarttığını kaydetti.

olayın, muallim için de rahatsız edici olduğunu belirten legare, öğrencinin diğer bir tarihte sınava girmesi için öğretmenle görüşmesinin devam ettiğini söyledi.

mağdur öğrencinin olayla ilgili resmi şikayette bulunmadığını aktaran legare, söz konusu olayın bir daha tekrarlanmaması için mektep tarafından çalışma yapıldığını anlatım etti.

öte yandan quebec eyalet başbakanı philippe couillard da olayla ilgili yaptığı açıklamada, olayın, öğretmenin inisiyatifinde uygulandığını belirterek, “sorunun başladığı yerde çözülmesine sevindim. hali hazırda üzerinde çalışma yaptığımız ve yakın zamanda parlementoya taşınacak olan bir kanun tasarısı, bu cimri konuları daha detaylı bir şekilde tartışılmasına olanak sağlayacak.” diye konuştu. 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?