reklam
reklam
reklam

cep telefonlarının dinlenmesini sağlayan 5 popüler yöntem

cep-telefonlarinin-dinlenmesini-saglayan-5-populer-yontem-1475584141
10 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok123 Kez görüntülendi
reklam

metot width= 788 > cep telefonlarının dinlenmesi için birçok metot kullanılıyor ama biz içlerinden 5 tanesini aktaracağız.

şu bir gerçek ki telefonlarımız her ne kadar istemesek de x kişiler tarafından -istenildiği taktirde- dinlenebiliyorlar. bununla ilgili elbette birçok metot mevcut ama – lakin biz içlerinden en çok başvurulan 5 tanesini inceledik. evvel bu yöntemlerin hangileri olduğuna sırasıyla bir bakalım:

operatörler üzerinden telefon dinlenmesi
uydu üzerinden telefon dinlenmesi
telefonlara yüklenen casus yazılımlar sebebiyle yapılan telefon dinlenmesi
frekans yakalanarak yapılan telefon dinlenmesi
ımsı cihazı ile yapılan telefon dinlenmesi

ilkinden başlayarak bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğine bir bakalım:

operatörler üzerinden telefon dinlenmesi

operatörler üzerinden yapılan bütün telefon görüşmeleri ve mesajlar operatörlere ait server larda kaydediliyor ve belirli bir süre boyunca burada tutuluyor. bu veriler yok edilmediği müddetçe her vakit yabancı kimseler tarafından ele geçirilme tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

uydu üzerinden telefon dinlenmesi

globalstar avrasya ülkemizdeki biricik mobil uydu iletişim operatörüdür. globalstar avrasya nın umumi müdürü güseyin çağlar uydu üzerinden telefon görüşmelerinin nasıl yapıldığından fazla nasıl engellenmesi gerektiği üzerinde duruyor. zira iki mobil uydu haberleşme sisteminden bir tanesi olan leo alçak yörünge uyduları -diğeri de geo yani yerdurağan yörünge uyduları- kapsama alanının fazla geniş olması sebebiyle diğer ülkeler tarafından da rahatça dinlenebiliyormuş. şayet uydu yörüngeleri ve modülasyon teknikleri doğru kullanılırsa telefon dinlenmelerinin önüne geçilebilir ya da bu işlem daha da zorlaştırılabilir.

telefonlara yüklenen casus yazılımlar sebebiyle yapılan telefon dinlenmesi

bu amaca yönelik hazırlanan ve satışı gerçekleştirilen yazılımlardan bir tanesi mspy dır. https://tr.mspy.com üzerinden detaylı bilgilere sahip olabileceğiniz bu sistemin umumi çalışma prensibine bakacak olursak programın yüklendiği telefon üzeirnden yapılan bütün görüşmeler ve mesajlaşmalar bu yazılım sayesinde farklı bir telefona yönlendirilebiliyor.

frekans yakalanarak yapılan telefon dinlenmesi

mobil dinleme araçları havadaki ses dalgalarını süzüp anlamlandırabiliyorlar. bu teknolojiler belli bir bölgeden geçen sinyallerden edinilen frekansları çözebiliyor ve dinlenecek olan şahıs her nereye gidiyor olursa olsun dinlenebiliyor. bundan kurtulmak için en fazla kullanılan metot ise jammer lar sinyal karıştırıcılar .

ımsı cihazı ile yapılan telefon dinlenmesi

cep telefonları kendilerini kapsama alanında bulundukları en yakın baz istasyonuna tanıtmak zorundalar. ama – lakin baz istasyonlarının telefonlara karşı kendini tanıtma zorunluluğu bulunmuyor. emniyet açığı olarak nitelendirilen bu vaziyet sayesinde yalın bir ımsı cihazının kullanımıyla telefon görüşmeleri dinlenebiliyor. ımsı cihazı bulunduğu ortamda kendisini baz istasyonu gibi tanıtıp hususi bir sinyal göndererek cep telefonu iletişimini şifrelemek için kullanılan engelin de kaldırılmasını sağlıyor.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?