reklam
reklam
reklam

çılgın iddia: facebook, twitter'ı satın alabilir!

cilgin-iddia-facebook-twitter-i-satin-alabilir-1476298057
16 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok118 Kez görüntülendi
reklam

sosyal medya tarihinin belki de en aka olaylarından biri olmaya namzet tarihi satın alma gerçekleşebilir mi? if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-21009 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-21009 ; } ; }

bildiğiniz gibi bir süredir sosyal medya devi twitter için işler pek yolunda gitmiyor. ceo değişikliğinin ardından bir türlü toparlamayan bizim tabirimizle & 39;& 39;düzlüğe çıkamayan& 39;& 39; twitter hali hazırda çoktan teknoloji sektörünün devlerinin önüne sunulmuş durumda.

ilgili haber googledan sonra disney de twittera talip oldu!

bir süredir twitter& 39;ın google ve salesforce radarında olduğu ve iki şirketten birisinin sosyal medya platformunu satın alacağı konuşulmaktaydı. hatta bir fasıla devreye -ne ilgi ise- disney& 39;in de girdiği ve üç dev firmanın twitter için bir mücadele içerisinde olduğu konuşuluyordu.

sonraki süreçte ise evvel google ardından da disney sanılanın aksine twitter& 39;ı satın almak için bir girişimde bulunmayacaklarını açıklamış bizde durumu & 39;& 39;meydan salesforce& 39;a kaldı& 39;& 39; şeklinde yorumlamıştık. fakat twitter için süpriz bir talip mevcut.

eski rakip yeni sahip olabilir mi?

evet bir başka sosyal medya devinin twitter& 39;ı satın alacağı yönünde söylentiler sektörde bomba etkisi yarattı.

facebook şu anda tartışmasız en aka sosyal medya platformu. zamanında twitter dişli bir rakip olarak facebook& 39;un karşısında durabilmek için pek fazla adım attı. fakat bu adımların hiçbiri facebook& 39;u tahtından indirmeye yetmedi. işin içerisine birde whatsapp ve ınstagram& 39;ın satın alınması girince twitter yarışta iyice geride kaldı.

aslında şirketin teknoloji devlerine yem yapan durumun başlangıcı da bu oldu; facebook ile boy ölçüşememek. fakat twitter& 39;ın facebook& 39;a nazaran epey bir ileride olduğu ve facebook& 39;un oraya basit basit ulaşamayacağı birkaç şey mevcut.

şimdi gelin biraz onlardan bahsedelim ve facebook& 39;un sebep böyle bir adım atması gerektiğine değinelim.

kullanıcı memnuniyeti zirvede!

şimdi şu & 39;& 39;kullanıcı memnuniyeti& 39;& 39; lafını yalın bir misal ile birazcık açalım. örneğin oturduğunuz semtte bulunan bir giyim mağazasından ismi a olsun gidip bir kıyafet aldınız. fakat eve geldiğinizde kıyafetinizde üretimde meydana gelmiş bir hata olduğunu farkettiniz iade etmek istediğinizde ise menfi yanıt aldınız.

twitter& 39;a girip o mağazanın resmi twitter hesabına konuyla ilgili bir tweet atabilir ve sesinizi duyurabilirsiniz tabi bu biraz da mağazanın sosyal medya kullanım sıklığına bağlı . ama – lakin benzer vaziyet facebook üzerinden neredeyse imkansız. yani umumi olarak baktığınızda twitter amel yerleri ile müşterileri en rahat şekilde bir araya getirmekte ki bu hadise facebook& 39;un hiçbir vakit ulaşamayacağı bir şey.

gündem twitter& 39;dan sorulur!

muhtemelen twitter& 39;ın bu olayı hepinizin katılacağı ve onaylayacağı bir vaziyet. twitter gerek dünya çapında gerekse isteğiniz doğrultusunda türkiye& 39;de olan bitenler konusunda eş zamanlı haberlere ulaşabileceğiniz en iyi platform.

facebook& 39;a girdiğiniz vakit ana sayfanız platformun algoritması üzerinden düzenlenmekte. siz istediğiniz kadar haber kaynağınızda & 39;& 39;en yeniler& 39;& 39;i işaretleyin -önemli ya da önemsiz- mutlaka gözünüzden kaçacak bir şeyler olacaktır. fakat benzer vaziyet twitter için geçerli değil. en basitinden istanbul& 39;da bir yakadan diğerine geçeceksiniz ama – lakin köprü trafiğinin durumunu bilemiyorsunuz. twitter& 39;da arama kutucuğuna & 39;& 39;köprü trafiği& 39;& 39; ya da benzeri şeyler yazmanız yeterli.

emin olun köprülerin yol durumlarının anlık fotoğrafları bile karşınıza çıkacaktır. çünkü twitter& 39;ın olayı bu. eş zamanlı paylaşımları bir araya toplamak. benzer olayı facebook da yapmaya çalışmış ve twitter& 39;ın hashtag sistemine benzer bir sistem getirmişti. ama – lakin dürüst olalım; doğru düzgün kullanan mevcut mı? ben olduğunu düşünmüyorum çünkü twitter& 39;ın sistemi farklı bir platforma tercih edilmeyecek kadar başarılı şekilde işlemekte.

reklam mı? o da ne?

facebook tam anlamıyla bir reklam delisi. hatta bu konuda kafayı o kadar yemiş bir platform ki kimi kullanıcıyı korkutup & 39;& 39;beni mi takip ediyorlar lan?!& 39;& 39; diye kıllandırabiliyor. aslında yanıt basit; evet facebook sizi takip ediyor. bunu fazla basit şekilde test edebilirsiniz. örneğin birkaç alışveriş sitesine girerek spor ayakkabılara göz atın.

sonrasında facebook& 39;a girdiğiniz vakit haber kaynağınızda spor pabuç satan ne kadar firma mağaza varsa karşınıza çıkacaktır. aslında bu da bir algoritma olayı. ama – lakin hadise bir yerden sonra can sıkıcı hale geliyor. saçma sapan sayfaların bir anda anasayfanızda çıkan lüzumsuz reklamları videoları haberleri vs vs.

twitter& 39;a baktığımız zaman; reklam yok mu? tabi ki mevcut. ama ben şu ana kadar & 39;& 39;bıktım şu twitter& 39;ın reklamlarından& 39;& 39; diyen bir kullanıcı görmedim. muhtemelen siz de göremezsiniz çünkü twitter bu işi gerçekten de kullanıcıları sıkmadan bun madan çözüyor. peki şimdi gelelim asıl mühim soruya.

facebook sebep twitter& 39;ı satın almalı?

bu sorunun cevabı da gayet yalın. twitter facebook& 39;un bilmediği pek fazla şeyi biliyor ve kullanıcılarına sunuyor. gündemdeki olaylar her konuda eş zamanlı bilgilere anında ulaşım firmalarla amel yerleriyle -hatta üniversitelerle semtinizdeki kafeyle marketle- direkt iletişime geçebilme zevkleriniz ve hobileriniz konusunda bütün gelişmeleri daha verimli şekilde takip edebilme vs vs.

yani uzun lafın kısası twitter facebook için bir ın madeni. zaten facebook şimdiden iki adet mesajlaşma platformuna messenger ve whatsapp yalnızca fotoğrafların resimlerin kısacası görsel içeriklerin odak noktası olduğu ınstagram& 39;a ve bütün bunların bir araya gelebildiği ayrıca kendi zevkleriniz doğrultusunda istediğiniz kadar özelleştirebileceği sosyal medya platformuna sahip.

twitter ise facebook& 39;un kullanıcılara sunmaya çalıştığı ama – lakin bu konuda istediği verimi elde edemediği tüm şeyleri -ve daha- fazlasını elinde bulundurmakta.

şu lahza için twitter& 39;ı satın alma konusunda en ağırbaşlı açıkgöz salesforce olarak gözükmekte. fakat bilhassa nihayet günlerde evvel google& 39;ın sonrasında da disney& 39;in çekilmesi ile beraber sektörde twitter& 39;ın talipleri arasına facebook& 39;un eklendiği yönünde pek fazla söylenti dolaşmaya başladı. görelim önümüzdeki süreç nasıl işleyecek.

siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? sizce facebook& 39;tan böyle bir hamle gelebilir mi? ya da olurda facebook gerçekten de twitter& 39;ı satın alırsa sonuçları nasıl olur? yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?