reklam
reklam
reklam

cumhurbaşkanı erdoğan konuşuyor.g

xcumhurbaskani-erdogan-konusuyorg-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.xx6ZGuGsV0
08 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok105 Kez görüntülendi
reklam

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan elektrik santralleri toplu açılış töreninde konuşuyor.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ve başbakan binali yıldırım beştepe kültür ve kongre merkezi'nde düzenlenen elektrik santralleri toplu açılış töreni'ne katıldı. yatırım değeri 5 milyar doları bulan 158 enerji santralin açılışında enerji ve doğal kaynaklar bakanı berat albayrak başbakan binali yıldırım cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan mühim açıklamalarda bulunuyor.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

158 enerji santralinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. bu tesisler çöp doğalgaz hidroelektirik linyit taş kömürü gibi kaynaklarla elektrik üretiyor. bu tesislerin hepsi hususi sektöre ait. yatırım tutarı 5 milyar doları buluyor.

2003 yılı başından bu yana kadar kamusuyla özeliyle 75 milyar dolarlık yatırım yaptık. 78 bin megawata çıkardık. bunun 2023'te 120 bin megawata çıkarmak istiyoruz.

enerji sektöründe adımların dengeli atılması gerekiyor. yatırım süreçlerinin uyumlu bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. bilhassa yenilenebilir enerji kaynaklarına hususi ehemmiyet veriyoruz. 2002 yılında 12 bin 300 megawat olan kurulu gücümüzü 32 bin megawata çıkarıyoruz.

batı ülkelerinden bize çevreci söylemler üzerinden eleştirenlere bakmayın. kömürle santrallerden çalışan elde edilen enerji oranı polonya'da yüzde 84 almanya'da yüzde 30. ülkemizde ise yüzde 22. aynı vaziyet nükleer santraller için de geçerli. şuan türkiye nükleer enerji santraline sahip değil. ülkemizde ne vakit bir proje gündeme gelse derhal mani olmaya çalışıyorlar. niye bu kaynakları kullanan ülkelerde bu olaylar kampanyalar sebep olmuyor. onlar çevreyi korumanın değil türkiye'nin gelişmesini büyümesini engellemenin derdindeler. türkiye'nin cari açığının aka bölümünü enerji oluşturuyor. kömürde ithal yok. biz kendi rezervimizi eritmek zorundayız.

finansman yönetiminde başarılı olamaz cari açığı aşağı çekmezsek biz duman oluruz. inşallah bu alanlarda başarılı olarak enerji çeşitliliğimizi artıracağız. ekonomimizde yeni çığırlar açacağız. yatırımcı kömürü çıkarıp kullanacak. devlette alım garantisi verecek. maliyeti yüksek olan ürünün tabii olarak fiyatı da yüksek oluyor. bu hamlelerle faturalarıda aşağı çekeceğiz.

akkuyu sinop için çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. üçüncü nükleer santral içinde araştırmalarımız devam ediyor. akkuyu 2023'te devreye girecek. bu işler için vatan dışına fazla ağırbaşlı kaynak aktarmak durumunda kalıyoruz. ekim ayında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik düzenlemeyle bu kaynakların yatırımcılara tahsis etmek. en müsait teklifi veren firma yatırımı yapacaktır. yapısı ve izinleri ihalesi yapılacak bu alanlar için yüzde 80 yerlilik ve 15 yıllık ar-ge şartı aranacak.

dünyanın en aka güneş enerji tarlası olacak konya karapınar için önümüzdeki ay ihaleye çıkılıyor. nükleer santrallerde aka oranda teknoloji transferi yaparak yatırımları yapacağız.

ülkemizde elektrik üretimine ne kadar müsait su varsa bunları hususi sektörle değerlendirecek adımlar attık. bugün yaptığımız açılışla bunların 33'ünün açılışı yapıyoruz. eskiden 'su akar türk bakar' denirdi. şimdi 'su akar türk yapar' durumuna geldik. biz insanlığın karanlıkta yaşamasını istemiyoruz.

başbakan binali yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları;

enerji kapasitemizin 2 buçuk kadar artamsının nedeni türkiye üç kat büyüdü. türkiye büyümeseydi geçtiğimiz 14 yılda ne yenilenebilir enerji ne ernatif enerji kaynakları ne de kapasite artırımından bahsedebilirdik. türkiye enerji arz güvenliği bakımından mühim bir konuma yükselmiştir.

hükümetimizin gündeminde enerjide çeşitliliği artırmak vardır. türkiye enerjide hala dışa bağımlı bir ülkeyiz. 2023 yılına kadar bu bağımlılığı az acak çeşitliliğimizi artıracak projeler üzerinde çalışıyoruz. nükleer santraller bu projeler arasında en önemlileri arasında yer alıyor.

yerli kömürümüzü kullanarak enerji üretmek hem cari açığımıza katkı sağlayacak hem de istihdam yaratacak. şayet termik santral kuracaksanız bunu yerli kömür kullanarak yaparsanız teşvikler kolaylıklar sağlanacaktır. yel vs. enerji çeşitliliğimizi artıracağız.

dün erzincan üzümlü başta olmak üzere 40 ilçemize doğalgaz bağlantısını gerçekleştirdik. 76 ilimizde doğalgaz mevcut. geriye kalan 5 ilimize de doğalgaz götüreceğiz. her ilçeye doğalgaz vereceğiz. hususi teknolojilerle tüm ilçelerimize doğalgaz ulaştıracağız.

enerjide türkiye yalnızca kendi enerji arz güvenliğini sağlayan bir diyar – memleket olmasının yanı dizi avrupa ve balkanlar için geçiş güzargahını oluşturuyor. enerjiyi tüketen diyar – memleket olmakla beraber başka ülkelere enerjinin aktarılması içinde bir vazife üstleniyor. türk akımı tanap bakü-ceyhan-tiflis gibi yatırımlar bunların başında geliyor. tüm bu yatırımları halk bütçesiyle yapmak basit değildir. 5 sene denir 15 yılda yapılır. buda siyasete güveni zedeler. biz ak parti olarak yapacağımız işlerin sözünü veririz. bizim vatandaşımıza karşı dürüst olmalıyız. önümüzde daha yapacak fazla işimiz mevcut. 2023 2053 hedef ve vizyonları gerçekleştirmek için çalışmalıyız. 2018-2019 yüzde 5'in üzerinde bir büyüme hedefliyoruz. bunun içinde enerji için yatırımlarımız ve planlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.

enerji arz kapasitesi bakımından avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesiyiz. yenilenebilir enerji gücümüz 12 megawattan 32 megawata yükselmiş durumda. bu yatırımlar bizim cari açığımıza katkı sağlamasının yanı dizi istihdam içinde fazla müspet olacak. yeni yatırımların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

enerji bakanı berat albayrak'ın konuşmasından satırbaşları;

kömür sahalarımızı eksiltme yöntemiyle ihaleye çıkarıyoruz. en ucuz elektriği bizlere sağlayan firmalara veriyoruz. hususi sektörümüzün ucuz elektrikle vatandaşımızın kamunun da kazanacağı kazan kazan kazan ekosistemini oluşturuyoruz. ihale sistemimizin başında amel güvenliği en ileri teknolojilerin kullanılması amaçlanıyor.

hususi sektörle beraber botaş'la ikinci projemizi hayata geçireceğiz. doğalgaz depolama alanında da çalışmalarımızı hızlandırdık. birinci gazı ocak ayında basacağız. silivri'de kapasite artışının yanı dizi depolama alanında stratejik olarak amaçladığımız noktaya ulaşarak daha aka depolama alanının lansmanını yapacağız.

teknoloji transferi başka amacımız. bu kadar aka potansiyele sahip ülkemizin enerji alanında büyümesini beklemek ülkemize ve milletimize aka haksızlık. yeka ile teknoloji alanında türkiye'nin dünyayla yarışır hale getiriyoruz. 15 sene süreyle ar-ge yapma şartını kabul etme hususu ile mühim bir adım atmaya başlıyoruz. 15 yıllık elektrik alım garantisi bölgeye ve bölgedeki yatırım potansiyeline erişme ile ucuzu hedefliyoruz. 15 yıllık ar-ge ve yerli üretimle beraber ülkemiz kazanacak.

bin metrekare karapınar hes bu sene tamamlanacak. yel alanında da 2017'nin birinci çeyreğinde benzer adımları atacağız. bir taraftan geleceğe adım atarken başka yandan çalışmalarımızı bugüne göre sürdürüyoruz.

marmara'dan güneydoğu anadolu'ya 52 şirketimizle 158 tesisimizle değişen ve büyüyen türkiye'nin en mühim resimlerinden bir tanesi. 5 milyar dolarlık enerji yatırımları ile türkiye'nin gücüne kuvvet katıyoruz. bırakın eskiden toplu açılışları bir tanesinde bile tüm herkes katılır sonra o temeller atılsa da heba olur giderdi. her zamankinden daha fazla çalışmaya devam ediyoruz. batı'da ne varsa doğu'da da o olmayı mantığıyla çalışıyoruz.

2020 yılına kadar yekün 30 katrilyonu aşan bir yatırım yaparak elektrik yapıyı modernleştiriyoruz.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?