reklam
reklam
reklam

dalgalı maaş dönemi geliyor! her ay farklı bir kesinti olabilir

xdalgali-maas-donemi-geliyor-her-ay-farkli-bir-kesinti-olabilir-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.i7IcNuYa-4
26 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok128 Kez görüntülendi
reklam

yürürlüğe giren mecbur bireysel emeklilik kanununa göre 45 yaşın ında çalışanlardan ocak 2017 itibariyle her ayki prime temel kazançlarının yüzde 3 ü kadar kesinti yapılacak.

prime temel kazanç sistemi ise türkiye'de asgari ücrete endeksli yürüyor 2016 yılı rakamlarına göre şu anki prime temel kazancın limiti bin 647 tl iken üst limiti 10 bin 705 tl düzeyinde bulunuyor. prime temel kazançlar asıl ücretler kazançtan pay şeklinde ödenen ücretler primler ikramiyeler çok mesai ücreti gibi kalemlerden oluşuyor. bu nedenle bir ay içinde çalışana yapılacak ödeme bu sene için üst limit olan 10 bin 705 tl'nin üstünde olursa; limiti aşan bölüm 2. ayın prime temel kazançlarına ediliyor. aynı şekilde ücretsiz izin dönemlerinde de prim yatırılmıyor.

her ay kesinti değişecek

bu dönemde ücret dışında ikramiye prim gibi bir para ödenmişse sonraki ay içinde prime temel kazanca edilip priminin ödenmesi gerekiyor. bu da prime temel kazancın çalışanların bir bölümü için her ay farklılaşması anlamına geliyor. mecbur bireysel emeklilik kanununa göre katkı payı için maktu limit getirmeye bakanlar kurulu yetkili kılınmış durumda. fakat böyle bir düzenleme henüz yapılmadı. şu anki haliyle düzenleme yürürlüğe girerse belli bir maaşın üstünde meydan birçok çalışanın maaşında her ay değişen bireysel emeklilik kesintisi yapılacak. çalışanların her ay kesinti oranının değişmesi nedeniyle bilhassa aka şirketlerde yalnızca biricik bir kişinin bu işle ilgilenmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?