reklam
reklam
reklam

dgs tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? sorgulama ekranı

aof_dgs_tercih_sonuclari_ogren_ne_zaman_aciklanacak_1476267464_6136
19 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok119 Kez görüntülendi
reklam

dgs tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? binlerce üniversite öğrencisi dgs tercih sonuçlarını merak ediyor. peki dgs tercih sonuçları nereden öğrenilir? üniversite eğitimine aöf (açıköğretim) üniversitesinden devam etmek isteyen öğrenciler dgs tercih sonuçlarını bekliyor. işte dgs tercih sonuçlarının izah tarifi

dgs tercih sonuçları için tıklayınız

7 ekim cuma günü itibariyle sonra eren dgs tercih sonuçları merakla bekleniyor.  sınav sonuçlarının geç açıklanması eğitim öğretim yılının başlaması ile adaylar eğitim sürecine geç katıldığı için bu hafta açıklanması bekleniyor. adaylar kontenjanlara ve tercihlerine göre lüzumlu yerlere yerleştirilecekler. dgs yerleştirme sonuçları, ekim 2016 tarihinde ösymnin (sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden açıklanacaktır. yukarıda yer meydan bağlantıdan netice ekranına ulaşabilir 2016 dgs (dikey geçişs sınavı) tercih sonuçları açıklandığı andan itibaren erişebilirsiniz.

yerleştirme sonuçlarının bildirilmesi ve kayıt işlemleri

yerleştirme sonuçları ösymnin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara vesika gönderilmeyecektir. yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ösym tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

kontenjan sayıları arttı

geçmiş yıllarda her üniversitenin %10 kontenjan açması mecbur olmasına karşın dgs de kontenjanlar nihayet derece azdı. ama – lakin bilhassa 2009 yılından sonra türkiyede açılan yeni üniversiteler ve artan talebe kontenjanları dolayısıyla dgs kontenjanları da enlem olarak artmıştır. ayrıca birçok ildeki üniversitelerde açık öğretim fakültesi dışında uzaktan eğitim sisteminin de devreye girmesiyle imtihan kontenjanı giderek yükselmektedir.

dgs tercihleri ile yerleşemeyen üniversite öğrencileri ne yapacak?

tercih sonuçlarının açıklanması ile beraber yerleşemeyen öğrenciler 2016 dgs ilave yerleştirme ile yine başvurabilecek. ösym bu müracaat ücretini 15 tl olarak belirledi. 

yökten dgsye giren öğrencilere şartlı kayıt

yükseköğretim kurulunca (yök), dikey geçiş sınavına (dgs) giren ve mezun olmadığı için lisans programlarına kayıt yaptıramayan öğrencilere şartlı kayıt hakkı tanındı.

yökten yapılan yazılı açıklamaya göre, 2016-dgs kayıt tarihlerinde yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan fakat kayıt tarihinden sonra mezun olan önlisans öğrencileri, belgelerini sunarak, lisans programlarına kayıt yaptırabilecek.

adaylar, durumlarını belgelemeleri şartıyla 2016-2017 eğitim öğretim bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2016 dgsde kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilecek.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?