reklam
reklam
reklam

dikkat, bu haberi mutlaka okumalısınız! işte kanserin 7 belirtisi

xdikkat-bu-haberi-mutlaka-okumalisiniz-iste-kanserin-7-belirtisi-haber-resim.png.pagespeed.ic.L2zenpUbMJ
30 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok120 Kez görüntülendi
reklam

kanserde erken teşhisin önemini artık herkes biliyor. peki erken teşhis için kanserin belirtilerini biliyor musunuz? işte 7 mühim belirti…

kanserde erken teşhis fazla mühim. erken teşhis için de tüm ülkelerce kabul edilmiş hususi tehlike işaretlerini başka bir deyimle kanserin 7 habercisini mutlaka bilmeliyiz.

işte kanserin 7 belirtisi

– bağırsak ve mesane alışkanlıklarının değişiklikleri

– iyileşmeyen yaralar

– zamansız kanama ve akıntı

– vücudun muhtelif noktalarında sertlik

– hazımsızlık veya yutma güçlüğü

– benler veya bir siğilin belirgin değişikliği

– hırıltılı öksürük veya ses kısıklığı.

bu belirtilerden şüphelenirsek ne yapmalıyız?

kanserin 7 habercisinden herhangi birinin varlığında kişiler bir doktora başvurmalıdır. fakat bilinmelidir ki; tanı fazla kez kanser olmayabileceği gibi bu belirtileri bulunmayan kişilerin kanser olmayacakları anlamı da çıkarılmamalıdır

yapılması gerekenler

ayrıca haberci belirtileri olmayan ama – lakin yüksek riskli olan erkek ve kadınlarda kanserin erken teşhisi için bazı öneriler vakit vakit bazı değişiklikler göstermekle birlikte esas olarak güncelliğini korumaktadır. bunları şöyle sıralayabiliriz:

yaş 20-39 denetim aralığı 3 sene : kadınlarda; ağız boşluğu tiroit bezi lenf bezleri ve yumurtalıklar önde ulaşmak üzere umumi muayene ve ayrıca memelerin her ay kendi kendine kontrolü ve pap testi seks ilişkisi erken başlayanlarda 20 yaştan evvel . erkeklerde; ağız boşluğu tiroit bezi lenf bezleri testisler ve prostat önde ulaşmak üzere umumi muayene.

yaş 40-50 denetim aralığı 1 sene : kadınlar için yukarıdakilere ilave olarak makattan tuşe ile muayene ve memelerin hekim kontrolü denetim aralığı 1-2 sene olarak mamografi ayrıca menopoz döneminde kürtaj ile rahim kontrolü. erkekler için yukarıdakilere ilave olarak makattan tuşe ile prostat muayenesi.

yaş 50 ve üzeri denetim aralığı 3- 5 sene : kadınlarda yukarıdakilere ilave olarak dışkıda kanama testi kalın barsak endoskopisi ve mamografi. erkeklerde yukarıdakilere ilave olarak dışkıda kanama testi gerekirse kalın barsak endoskopisi.

beslenmenin kansere etkisi

görgüler ve araştırmalara dayalı sayısal değerlendirmelere göre; kanserin mümkün sebepleri arasında dengesiz beslenme yüzde 35 oranında yer tutmaktadır ve dengesiz beslenmenin yanına bazı hayat – ömür alışkanlıkları eklenirse bu nispet yüzde 85 değerine kadar yükselmektedir. öncül deliller beslenmedeki antioksidanların bitkilerdeki fitokimyasal maddelerin ve omega-3 gibi bazı yağ asitlerinin kanser gelişme riskinin azalmasında rol oynayabileceklerine işaret ediyor

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?