reklam
reklam
reklam

dünyayı tedirgin eden haber!

dunyayi_tedirgin_eden_haber_1475569516_5039
09 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok104 Kez görüntülendi
reklam

abdden üst düzey askeri yetkililer, rusyanın suriyeye birinci kere sa-23 gladiator (s-300vm) gelişmiş füze savunma sistemi yerleştirdiğini öne sürdü. öte yandan ingiliz basınının iddiasına göre, rusya, batının mümkün bir nükleer saldırısına karşılık, hazırlık yapmaya başladı.

anadolu ajansının haberine göre, amerikan fox news kanalına izah yapan üst düzey üç askeri yetkili, sa-23 gladiator olarak adlandırılan anti-balistik füze savunma sisteminin geçen hafta sonu suriyenin tartus limanına ulaştığını bildirdi.

açıklama yapan yetkililerden biri, geçen haftalarda rusya içinde sa-23 gladiator roket sistemi parçalarının taşınmasıyla ilgili bazı istihbarat bilgilerine sahip olduklarını anlatım etti. abd ile rusya arasındaki suriye kapsamlı ikili temasların durdurulduğu gün gelen bu izah, rusyanın esed rejimine askeri desteğini sürdüreceğinin açık bir göstergesi olarak değerlendirildi.

150 mil menzili bulunan sa-23 gladiator sisteminin, rusya sınırları dışında birinci kere yerleştirildiği belirtildi.

yeni roket sisteminin amacı belirsiz

henüz aktif olmadığı kaydedilen roket savunma sisteminin hangi amaçla suriyeye getirildiği netlik kazanmazken, bölgede deaş ve el-nusra gibi unsurların hava gücüne sahip olmaması nedeniyle yeni roket savunma sisteminin amacı sorgulanıyor. yeni sistemin, mümkün bir amerikan “cruise” roket saldırısına karşı “tedbir” amaçlı olup olmadığı ise şu aşamada bilinmiyor.

moskova yönetimi, geçen sene kasım ayında, sınırlarını ihlal etmesi dolayısıyla türkiye tarafından bir cenk uçağının düşürülmesinin ardından suriyeye s-400 roket savunma sistemi konuşlandırmıştı.

suriye görüşmelerini durdurdular

suriyede 12 eylülde bir haftalığına başlayan ateşkesin sürdürülemesinin ardından abd ile rusya karşılıklı suçlamalarda bulunmuş, dün de iki diyar – memleket suriye kapsamındaki görüşmeleri durdurduklarını açıklamıştı.

rusyada nükleer hazırlık

ingiliz the mirror gazetesinin haberine göre ise rus medyası ve yetkililer, abd’nin, suriye’deki faaliyetleri nedeniyle rusya’ya hücum düzenlemek istediğini iddia etti.

gazetenin haberine göre, yetkililer cuma günü, mümkün bir hücum halinde moskova’nın 12 milyonluk nüfusunu barındırabilecek yeraltı sığınakları sahip olduğunu açıkladı.

rusya savunma bakanlığı’na ait zvezda (yıldız) televizyonunun geçen haftaki başlıklarından birinde, “amerikalı şizofrenler, moskova için nükleer silahlarını geliştiriyor” ifadesini kullandı.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?