reklam
reklam
reklam

düzbağ içmesuyu projesi inşaat protokolü imzalandı

xduzbag-icmesuyu-projesi-insaat-protokolu-imzalandi-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.E86JZrkf45
13 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok142 Kez görüntülendi
reklam

gaziantep büyükşehir belediye başkanı fatma şahin in mahalli seçimler öncesindeki mega projeleri arasında yer meydan “düzbağ içmesuyu projesi” 2014 yılından beri sürdürülen yoğun çalışmalar ve görüşmeler neticesinde nihayet aşamaya geldi.

gaski umumi müdürü hüseyin sönmezler ve beraberindeki heyet ile göreve yeni atanan dsi umumi müdürü murat acu arasında düzbağ içmesuyu projesiı protokolü imzalandı.
umumi müdürü acu yu makamında ziyaret eden sönmezler projenin birinci adımının atıldığını söyledi. dsi umumi müdürü murat acu ise düzbağ projesi'nin dsi yatırım programına alındığını dsi'nin öncelikle takip ettiği ve ehemmiyet verdiği projelerden birisi olduğunu kaydetti.
projenin gerçekleşmesi için 1.4 milyar tl ödenek belirlendiğini gaziantep için düzbağ projesi'nin kente cazibeli olarak elektrik enerjisi kullanılmadan en kısa zamanda içmesuyu temini için lüzumlu çalışmaların başlatılacağını aktaran acu imzalanan protokol ile de ihale öncesi çalışmaların hızlanarak en kısa sürede ihale aşamasına getirileceğini anlatım etti. acu proje kapsamında yer meydan baraj ünitesinin proje ihalesinin yapılarak çalışmalara başlandığını baraj projelerinin de 2017 yılı sonunda tamamlanarak inşaat aşamasına getirilebileceğini kaydetti.
gaski umumi müdürü hüseyin sönmezler de gaziantep şehrinin içmesuyu temini kente komşu olan kahramanmaraş ilindeki yer ı ve yer üstü kaynaklarından karşılandığını kentin halihazırda içmesuyu ihtiyacının yüzde 73 nün 52 km mesafedeki kartalkaya barajı'ndan yüzde 21 nin ise 42 km mesafedeki mizmilli kuyularından ve yüzde 6 sının ise kent merkezindeki kuyulardan yüksek enerji bedelleri ödenerek karşılandığını dile getirdi.
sönmezler yalnızca 2015 yılında enerjiye ödenen miktarın 86 milyon tl gaski bütçesinin yüzde 26 sı olduğunu kurak geçen 2016 yılında ise bu rakamın 100 milyon tl yi bulacağı tahmin edildiğini anlatım etti.
enerji bedellerini karşılamak ile uzun vadede şehrin içmesuyu ihtiyacını yönetmek olası olmadığını aktaran sönmezler hem uzun vadede kesintisiz içmesuyu temini hem de kaliteli ve minimum enerji ile şehre su temini için gaziantep'in 2050 yılı planlanmasında düzbağ projesinin ivedilikle hayata geçirilmesinin mühim olduğunu vurguladı.
‘‘melen projesinden sonra ikinci aka içmesuyu projesi olacak
hüseyin sönmezler projenin 2 aşamadan oluştuğunu 1. aşamanın regülatöre dayalı isale hattı 2. aşamanın ise baraj ve üniteleri olduğunu söyledi. 1 aşamanın gaski umumi müdürlüğünce projelerinin hazırlanıp dsi tarafından inşaatının yapılacağını 2.aşamadaki baraj ve ünitelerinin proje ve inşaatının tamamının dsi tarafından yapılıp belediyeye devredileceğini belirtti. 1. aşamada büyükşehir belediyesi olarak kente acil su temini için baraj yapılacak alanda regülatörlü çözüm geliştirildiğini açıklayan sönmezler yaklaşık 100 kilometre 2 6 metre çapında çelik borular ile isale hattı ve regülatör yapılması planlandığını kaydetti. projenin istanbul'a su temin edilen melen projesinden sonra türkiye'nin 2. aka projesi olduğunu regülatör devreye alındığında baraj yapılana kadar enerji masrafının yüzde 25 mertebesine düşeceğini anlatım etti.
2019 yılında kente su verilecek
sönmezler gaski umumi müdürlüğü tarafından hazırlanan düzbağ isale hattı projesinin dsi yatırım programına alındığını imzalanan protokol ile de inşaat ihalesi çalışmalarının dsi tarafından başlanacağını bildirdi. 2016 yılında inşaat ihalesinin yapılması ve 2019 yılında regülatörden gaziantep' e su temin edilebileceğini söyleyen sönmezler ayrıca 2. aşamada dsi tarafından projesi ve inşaatı yapılacak baraj ile şehrin aka bir kısmının cazibeli olarak kesintisiz su alabileceğini dile getirdi.
hüseyin sönmezler başta projeye destek veren orman ve su işleri bakanı veysel eroğlu'na büyükşehir belediye başkanı fatma şahin e ve protokolün imzalanması için rey birliği ile yetki veren büyükşehir belediyesi meclis üyelerine projede bugüne kadar emeği geçen büyükşehir belediyesi gaski umumi müdürlüğü dsi umumi müdürlüğü ve bölge müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?