reklam
reklam
reklam

engeller kalktı, hafız sayısı arttı

engeller_kalkti_hafiz_sayisi_artti_1476695822_2407
21 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok168 Kez görüntülendi
reklam

diyanet işleri başkanlığı eğitim hizmetleri umumi müdürü prof. dr. ali erbaş, 28 şubat sürecinde kurslardan mezun olup hafızlık belgesi alanların sayısının yılda 2 binlere kadar düştüğünü fakat engellerin kaldırılmasıyla bu sayının hızla arttığını söyledi. 

 kuran-ı kerimi baştan sona ezberleyen hafızların, islamiyetin birinci döneminden itibaren fazla mühim bir vazifeyi yerine getirdiğini belirtti.

islam devletlerinin ve müslümanların da hafızlık eğitimine her vakit aka ehemmiyet verdiğini ve bu vazifenin devam ettirilmesi için tarih boyunca hususi kurumlar oluşturulduğunu anlatım eden erbaş, “osmanlıda da, ondan sonra da hafızlık eğitimi allaha şükür bu topraklarda devam etti. bazı dönemlerde muhtelif sıkıntılar ve zorluklar yaşansa da hafızlarımız mukaddes kitabımızı ezberleyip, istikbal – ati kuşaklara aktarmaya devam ettiler.” dedi.

erbaş, bilhassa 28 şubat sürecinde bu konuda ağırbaşlı sıkıntı çekildiğini vurgulayarak, şunları anlattı:

“2000li yılların başından 2010a kadar hafız ve kuran kursu sayısı fazla azalmıştı. bir kısmı zaten kapatılmıştı. hatta bazıları okullara dönüştürülmüştü. kuran kurslarının önünde fazla ağırbaşlı bir mani vardı. beşinci sınıfı bitirmeyenlerin yaz kurslarına, sekizinci sınıfı bitirmeyenlerin de yatılı kuran kurslarına gitmesini yasaktı. bu mani kaldırıldıktan sonra kursların önü açıldı. biz de her türlüğü desteği vererek, kurslara eğildik ve hızlı şekilde kurslarımızın ve mezunlarımızın sayısı arttı.”

“hafız sayısı nihayet dönemde 3 kat arttı”

diyanet işleri başkanlığı eğitim hizmetleri umumi müdürü prof. dr. ali erbaş, nihayet dönemde de müspet gelişmelerin devam ettiğini söyledi.

şu anda bin 350 kadar yatılı kuran kursu olduğunu aktaran erbaş, şöyle devam etti:

“bu kurslarda eğitim gören 60 bin kadar da talebemiz mevcut. daha evvel, bilhassa 28 şubat sürecinde kurslarımızdan mezun olup, hafızlık belgesi alanların sayısı yılda 2 binlere kadar düşmüştü. fakat engellerin kaldırılmasıyla bu sayı hızla yukarı çıktı. çıkmaya da devam ediyor.

geçen sene 6 bin 500 civarında hafız mezun oldu. bu sene bu rakam daha artacaktır. şu anda, diyanet işleri başkanlığınca 1975ten itibaren kayıtları tutulan hafızların sayısı 127 bine ulaştı. bunlar belgesi olanlar. bir de hafızlığı bitirmiş fakat sınavı geçip, belgesini alamayanlar da mevcut. onları buna etmiyoruz.”

erbaş, söz konusu kurslarda 65 ülkeden bin 500 civarı yabancı öğrencinin de eğitim aldığını ve bunların bir kısmının hafızlık da yaptığını dile getirdi.

yatılı kursların dışında başlattıkları, “ihtiyaç odaklı kuran kursları öğretim programı”nın da başarıyla devam ettiğini belirten erbaş, “her gün her yaştan insan kurslarımıza geliyor. bu kurslarda yaklaşık 1 milyon talebemiz mevcut ve çoğu kadınlardan oluşuyor. anne kursa gelince çocuğunu bırakabileceği yer olamayabildiği için kursların içine mektep öncesi 4-6 ıslak sınıfları açtık. bu kurslarda da 53 bin civarında talebeye ulaştık.” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?