reklam
reklam
reklam

erdoğan-putin görüşmesi 20 ülkeyi etkileyecek

erdogan_putin_gorusmesi_20_ulkeyi_etkileyecek_1475953344_431
11 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok108 Kez görüntülendi
reklam

cumhurbaşkanı erdoğan ile rusya lideri putin arasında 10 ekimdeki gerçekleşecek görüşmeye dikkat çeken uluslararası enerji ekonomisi birliği başkanı kumbaroğlu, “iki liderin alacağı kararlar kısa ve orta vadede üç kıtada 20nin üzerinde ülkeyi doğrudan etkileyecek. görüşmenin bilhassa ortadoğunun kaderine doğrudan tesir edebileceği düşüncesindeyim” diye konuştu.

kumbaroğlu, yazılı açıklamasında, rusya devlet başkanı vladimir putin ve cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğanın, 10 ekimde istanbulda düzenlenecek 23. dünya enerji kongresinde gerçekleştireceği görüşmenin ortadoğunun kaderini doğrudan etkileyeceğini belirtti.

gürkan kumbaroğlu, iki liderin yapacağı görüşmede türk akımı projesinin de ele alınacağını kaydetti.

“3 kıtada 20den çok ülkeyi doğrudan etkileyecek”

türkiyenin cenup sınırında yaşananlar ve nihayet dönemdeki abd-rusya ilişkilerinin de görüşmede gündeme geleceğinin altını çizen kumbaroğlu, şu bilgileri verdi:

türkiye ile rusya arasında bilhassa 15 temmuzun ardından yaşanan müspet gelişmelerin yalnızca bu iki ülkeyi etkilemediği fazla açık. türkiye-rusya yakınlaşması kimleri sevindirdi, kimleri üzdü, kimleri fazla rahatsız etti, bunlar iyi okunmalı. bugün gelinen noktada erdoğan-putin görüşmesini yalnızca iktisat ya da askeri açıdan okursak resmin bütününü ıskalarız. türkiye ve rusyanın daha çok inisiyatif alacağı bir dönemin arifesindeyiz. iki liderin alacağı kararlar kısa ve orta vadede üç kıtada 20nin üzerinde ülkeyi doğrudan etkileyecek. ben, 10 ekimde gerçekleşecek bu görüşmenin bilhassa ortadoğunun kaderine doğrudan tesir edebileceği düşüncesindeyim.”

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?