reklam
reklam
reklam

erdoğan-putin görüşmesinde 8 başlık masada

erdogan_putin_gorusmesinde_8_baslik_masada_1476005011_8059
11 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok93 Kez görüntülendi
reklam

gözler 23. dünya enerji kongresi’ne katılmak üzere 10 ekim pazartesi günü türkiye’ye istikbal – ati olan rusya devlet başkanı vladimir putin’in türkiye ziyaretine çevrildi. putin ve erdoğan arasında yapılacak görüşmede enerji, turizm, ziraat ve iktisat başta olmak üzere bir süredir askıya alınan türk akımı projesi’nin yeniden masaya yatırılacağı belirtiliyor. liderler arasında yapılacak görüşmeye 8 kritik başlık damga vuracak. ı̇ki liderin 9 ağustos’ta st. petersburg’da ve 3 eylül’de çin’in hangzhou şehrinde gerçekleştirdikleri görüşmelerin devamı niteliğindeki bu ziyaretin, ilişkilerde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması ve işbirliğini daha da geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

türk akımı’nda ı̇vme katacak

enerji ve doğal kaynaklar bakanı berat albayrak’ın “24 kasım öncesi kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. o vakit konu belli mesafeye gelmişti. müzakereler sürüyor” dediği türk akımı projesi en mühim gündem maddesi olacak. ı̇ki diyar – memleket arasında türk akımı hükümetlerarası anlaşması’nın imzalanması bekleniyor. türk akımı projesi doğalgazın türkiye üzerinden avrupa’ya taşınmasını öngörüyor. bu arada rusya’dan doğalgaz alım kontratlarında değişiklik bekleniyor. anlaşmaların revize edilmesi aka ehemmiyet taşıyor.

nükleer yenı̇den hızlanacak

ı̇ki liderin yapacağı görüşmede nükleer santral de en mühim başlıklardan biri olacak. mersin akkuyu nükleer santral projesi’nin çalışmalarının yeniden sürat kazanması bekleniyor. iki diyar – memleket arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle rusya’ya yönelik vizesiz geçişler durdurulmuştu. bu görüşmelerde bu konunun ele alınması ve geçiş serbestisinin yeniden başlaması talep ediliyor.

surı̇ye masada olacak

kremlin, putin-erdoğan görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada öncelikli olarak iki diyar – memleket arasındaki normalleşme süreci ve suriye’nin ele alınacağını açıkladı. açıklamada bunun yanı dizi gündemdeki bölgesel ve uluslararası konuları ele alacaklarını, ülkelerini ilgilendiren bazı belgelerin imzalanacağı bilgisine yer verildi. cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada görüşmenin iki diyar – memleket ilişkilerinde başlatılan normalleşme sürecine ve ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlamasının beklendiği bildirildi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?