reklam
reklam
reklam

eski maliye bakanı kemal unakıtan vefat etti

eski_maliye_bakani_kemal_unakitan_vefat_etti_1476250840_3659
13 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok150 Kez görüntülendi
reklam

ak parti hükümetinde 7 sene bakanlık 2 devre de milletvekilliği yapan kemal unakıtanın  2005 yılında besin zehirlenmesi yaşayıp vücudunun susuz kalması sonucu böbrekleri iflas etmişti. unakıtan, kök hücre operasyonundan istediği sonucu alamamış, 30 yıllık arkadaşı ve dünürü ali rıza üstün’ün kendisine bir böbreğini vermesi üzerine yeni bir operasyon daha geçirmişti. 

kemal unakıtan bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede 70 yaşında hayatını kaybetti.

kemal unakıtan kimdir?

1946 yılında edirneinin süloğlu ilçesine bağlı domurcalı köyünde doğdu. birinci, orta ve idadi tahsilini edirnede tamamladı. 1968 yılında ankara iktisadi ve ticari ilimler akademisi (gazi üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi)nden mezun oldu. üniversite eğitiminin ardından maliye bakanlığında hesap uzmanı olarak göreve başladı. seka umumi müdür muavinliği ve 1976-1978 yılları arasında seka umumi müdürlüğü yaptı. daha sonra hususi sektöre geçti; muhtelif endüstri kuruluşlarında, finans kurumlarında (albaraka türk finans kurumu), hariç ticaret şirketlerinde umumi müdürlük, idare kurulu üyeliği ve yöneticilik yaptı. 

recep tayyip erdoğanın talebiyle onun yerine namzet olarak 2002 yılında tbmmye girdikten sonra gene erdoğanın inisiyatifiyle abdullah gül başbakanlığındaki 58. hükümette maliye bakanlığına getirildi. erdoğanın özelleştirme idaresi başkanlığını başbakan yardımcısı abdüllatif şenerden alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu. farklı tavır ve uygulamalarıyla daimi olarak alaka ve tepki nedeni oldu ve gündemde kaldı. hakkında ekim 2005, şubat 2006 ve mart 2006 tarihlerinde verilen üç ayrı gensoru önergesi de, tbmm umumi kurulunda reddedildi. 22 temmuz 2007 tarihinde ak partiden eskişehir mebus olarak belirlenen unakıtan, 60. hükümette de maliye bakanı olarak vazife aldı fakat 1 mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi mehmet şimşeke devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.

başbakan cenaze programını açıkladı

başbakan binali yıldırım, unakıtanın birinci günden itibaren ak parti davasının yılmaz bir neferi olduğunu belirterek, “bu sabah saatlerinde yol arkadaşımız kemal unakıtan beyefendi’nin vefatını derin bir teessürle öğrendik. birinci günden itibaren ak parti davasının yılmaz bir neferiydi. ülkemize, milletimize, partimize fazla aka hizmetleri oldu. halk maliyesinde dönüşümün en mühim neferiydi, bugün geldiğimiz noktada kemal abi’nin aka emeği vardı. tanrı mekanını cennet eylesin. cenazesi yarın öğlen namazını müteakip, süleymaniye camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından süleymaniye külliyesi’nde toprağa verilecektir” diye konuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?