reklam
reklam
reklam

‘f-16’ları biz uçururuz’

0BBHr_1477366427_4354
26 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok166 Kez görüntülendi
reklam

darbe girişimi sonrasında en aka personel açığı türk hava kuvvetleri’nde doğdu. envanterindeki 290 cenk, 83 nakliye, 65 keşif ve 7 yakıt ikmali uçağı ile akdeniz havzasının en aka filolarından birine sahip hava kuvvetleri’nden yapılan ihraçlarla muharip pilot sayısı sınırın altına düştü.

uzun seneler alıyor

dünya ortalaması cenk uçağı başına 2 pilotken, türkiye’de bu oranın 0.8 pilota kadar düşmesi diyar – memleket güvenliğini tehdit ediyor.

300’ün üzerinde pilotun ihraç edilmesiyle doğan cenk uçağı pilotu açığını kapatmak için türk hava kuvvetleri, halk ve hususi üniversite mezunlarının pilotluk başvurularına 671 sayılı khk ile izin verdi. bilhassa fırat kalkanı, pkkve daeş mücadelesi ile musul operasyonu gibi harekatlarda havadan destek verebilecek cenk uçağı pilotlarının yetişmesi uzun seneler alıyor.

bu gelişmeler üzerine siyah, hava, jandarma ve deniz kuvvetleri komutanlıklarında çalışan pilot lisansına sahip askerler harekete geçti. askeri eğitim aldıktan sonra muhtelif rütbelerde muvazzaf olarak çalışan 36 asker, uluslararası geçerliliği olan pilot lisansına sahip olduklarını ve cenk pilotu olabileceklerini belirten dilekçelerini birliklerine verdi. hava kuvvetleri komutanlığı’nda 11, siyah kuvvetleri komutanlığı’nda 7, deniz kuvvetleri komutanlığı’nda 7 ve jandarma komutanlığı’nda 11 subay ve astsubay, muharip (savaşçı) pilot olmak üzere gönüllü oldu.

uçak garajına döndü

türkiye emekli astsubaylar derneği (temad) türk silahlı kuvvetler komutanlığı bünyesinde ppl ve atpl gibi uluslararası geçerliliği olan lisansa sahip 300’ün üzerinde asker olduğunu belirten bir dilekçe hazırlayarak, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve milli savunma bakanlığı’na gönderdi. dilekçede, söz konusu muvazzaf ve emekli 300 askerin eğitim aldıktan sonra muharip pilot olarak uçabilecekleri belirtildi. temad umumi başkanı ahmet keser, “hava kuvvetleri uçak garajına döndü. avrupa’da pilotluk eğitimini tamamlayan bu askerler hususi havayolu yerine orduda kalmayı istiyorsa sadece vatan sevgisindendir” diye konuştu.

milliyet

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?