reklam
reklam
reklam

fetö eski paşaya "vıp uçak" tahsis etmiş

VVxG3_1477994005_0547
05 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok127 Kez görüntülendi
reklam

fetullahçı terör örgütünün (fetö) 15  temmuzdaki vuruş girişimine ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan ve izmir 2.  ağır hapis mahkemesince kabul edilen iddianamede, eski hava kuvvetleri komutanlığı  kurmay başkanı korgeneral hasan hüseyin demirarslanın çelişkili ifadelerine ve  kendisine tahsis edilen “vıp uçağa” dikkat çekildi.

terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosundan mesul izmir cumhuriyet  başsavcı vekili okan batonun koordinesinde savcı berkant karakaya tarafından  hazırlanan iddianamede, hava kuvvetleri komutanlığına bağlı birliklerde yaşanan  olayların anlatıldığı bölümde, fetö ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle türk  silahlı kuvvetlerinden (tsk) ihraç edilen ve halen tutuklu bulunan demirarslanın  vuruş teşebbüsünü öğrendikten sonra çiğli 2. jet ana üs komutanlığına geldiği,  başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimin ardından pozisyon değiştirdiği ve kendini  “darbe karşıtıymış” gibi gösterdiği bilgisine yer verildi.

demirarslanın hava kuvvetleri komutanlığında fetö mensuplarının  çekirdek kadrolara yerleştirilmesi konusunda aktif rol aldığı, savaş arama  kurtarma (mak) timlerinin üslerde konuşlanması ve bunların teşkilat mensuplarını  yerleştirilmesine destek verdiğine vurgu yapılan iddianamede, şüphelinin darbeci  askerler tarafından hazırlanan sıkıyönetim komutanları listesinde “hava  kuvvetleri komutanı” olarak yer aldığına, vuruş girişiminin yaşandığı gece,  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğanın kaldığı marmaristeki otele operasyon için  helikopterlerin havalandığı çiğli 2. ana jet üs komutanlığında saat 03.00e kadar  kaldığı anlatım edildi.

darbe girişimi başarılı olamayınca eskişehire gitti

soruşturma dosyasında mağdur olan korgeneral cet kalkan, tümamiral  hasan nihat doğan ile tümamiral aydın şirinin derdest edildiğini eski çiğli 2.  jet ana jet üs komutanlığı kurmay başkanı albay ramazan elmastan öğrenen  demirarslanın bu duruma müdahale etmediği, korgeneral kalkan, tümamiraller doğan  ve şirinle görüşmediğinin altının çizildiği iddianamede, vuruş girişiminin  başarısızlıkla sonuçlanacağını anladığı andan itibaren eskişehir 1. ana jet üs  komutanlığına giderek darbeyi önlemek için müdahil olduğu vurgusu yapıldı.

demirarslanın soruşturma sırasında yaptığı sözlü ve yazılı  savunmasında bahsettiği, vuruş gecesi çiğli 2. jet ana üs komutanlığının  yanındaki kaklıç hava birliğinde beklediği, dolayısıyla “çiğlide olan biteni  bilmesinin olası olmadığı” şeklindeki beyanının irdelendiği iddianamede, “kaklıç  birliğinin, çiğli  2. ana jet üssüne  bağlı bir birlik olduğu, hava kuvvetleri  komutanlığı kurmay başkanı seviyesinde bir korgeneralin, o sırada komutanlığa  vekalet eden çiğli harekat komutanını (albay ramazan elması) görmeden bu birliğe  geçmesinin ve 4-5 saat orada beklemesinin, askeri işleyişe ve hiyerarşiye uygun  olmadığı fazla açıktır.

şüphelinin izmirde vuruş girişiminin merkezi olan, çiğli 2. ana jet  üs komutanlığında olan biteni gördüğü halde, duruma müdahale etmediği,  savunmasının inandırıcı ve içten görülmediği, vuruş girişiminin cihet değiştirmesi  ve başarıya ulaşmaması üzerine, vuruş girişimine karşı vazife yapmak zorunda  kaldığı, bu hususu savunmasına temel olarak dile getirmekteyse de şüphelinin darbe  girişimindeki rolünü ve kastını hafifletmediği değerlendirilmiştir.” ifadeleri  kullanıldı.

“vıp uçak tahsis edilmiş”

iddianamede, tskdan ihraç edilen ve hadise gecesi çiğli 2. jet ana üs  komutanlığında görevli pilotlar enis levent ile mehmet ali bardakçının  kullandığı uçakla eskişehire giden demirarslanla ilgili olarak, “adı  geçen   komutan, rehin  alınmamıştır, serbestçe kaklıç  üssüne geçerek vıp uçak   beklemiştir. vuruş girişiminin  merkezlerinden  ve  lojistik  üssü  olan çiğli  üssüne  hakim  olan  güçler  tarafından onay  verilmeden, bu  konumda  rahatça   bulunması  ve  kendisine  uçak  tahsis  edilmesi mümkün  değildir.”  değerlendirilmesinde bulunuldu.

iddianame

izmirde, fetönün 15 temmuzdaki vuruş girişimine ilişkin soruşturma  kapsamında izmir cumhuriyet savcısı berkant karakaya tarafından hazırlanan bin  300 sayfalık iddianame, izmir 2. ağır hapis mahkemesince kabul edilmiş, 267 sanık  hakkında halk davası açılmasına, 53 sanığın dosyalarının ayrılmasına, 481 sanık  hakkında ise ilave kovuşturmaya gerek olmadığına yer verilmişti.

iddianamede, fetullah gülenin “birinci sanık” ve “örgütün elebaşı”  olarak aralarında bulunduğu sanıklara “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya  teşebbüs, silahlı terör örgütüne aza olma, türkiye aka ulus meclisini ortadan  kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlamaları  yöneltilmişti.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?