reklam
reklam
reklam

fetö’nün bylock’u ikinci el telefon piyasasını da vurdu

xfetonun-bylocku-ikinci-el-telefon-piyasasini-da-vurdu-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.2wAWc3AGda
23 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok85 Kez görüntülendi
reklam

fetö’nün kriptolu yazışma programı bylock ikinci el telefon satışlarını da düşürdü.

mit'in teknik ekibinin fetö'cülerin şifreli haberleşme ağı 'bylock ve eagle' programlarını kırmayı başarmasının ardından bylock kullanıcılarına yönelik başlatılan operasyonlar devam ediyor. bylock kullanıcılarına yönelik operasyonlar türkiye nin dört bir yanında sürerken ikinci el telefon piyasası da bu gelişmelerden etkilendi. vatandaşlar ikinci el cep telefonuna yaklaşmaya korkarken uzmanlar ve telefon satıcıları ise ikinci el telefon alım ve satım işlemlerini resmi belgeye dökmeleri konusunda vatandaşları uyarıyor.

mutlaka kayıt ına alınmalı
uzun yıllardan beri ikinci el telefon işleriyle ilgilenen adem ören vatandaşların ikinci el telefon alıp satarken mutlaka kayıt ına alması gerektiğini vurguladı. adem ören “son dönemler bylock konusunun daimi gündemde olduğunu takip ediyoruz. bizler bu konuda bilhassa kimden aldığımızın kayıt ına geçmesine aka ehemmiyet veriyoruz. bu bize düşen yasal bir zorunluluktur. bylock un gündeme gelmesinden sonra ikinci el telefon satışlarında biraz düşüş oldu. vatandaşlar ikinci el telefon alırken çekiniyor çünkü bu durumda suçsuz da olsa bu mağduriyetini kanıtlaması biraz vakit alacağı için sıfır cihazlara yönelmeye başladılar. vatandaşlar bildikleri yerden resmi evrakla telefon aldığı sürece bir mesele yaşayacaklarını düşünmüyorumı dedi.

bilmediğiniz yerden telefon almayın
cenk büyüköz ikinci el telefon alırken hangi telefonda hangi uygulamanın yüklü olduğunu tespit edemediklerini belirterek “cep telefonu alırken satıcının bylock uygulaması olup olmadığını biz bilemediğimiz için alırken biraz tedirgin oluyoruz. biz telefon alırken bilhassa aldığımız kişilerin tanıdık olmasına itina gösteriyoruz. tanımadığımız ve bilmediğimiz insanlardan ikinci el telefon almıyoruz. bu nedenle meydan da satan da tanıdık almasına itina göstermeli ve mutlaka kayıt ına alınmalıı ifadelerini kullandı.

vatandaş artık temkinli davranıyor
aykut hacıoğlu da gündemi takip ettiğini ve bylock şafak ötürü vakit vakit vatandaşların mesele yaşadığını aktararak “bylock şafak ötürü sıkıntı olduğunu duyuyoruz. ben ikinci el telefon kullanmıyorum başka vatandaşlara da tavsiye etmiyorum. bilmeyen arkadaşları uyarıyoruzı dedi.
faturasız ikinci el telefon kullanmadığını söyleyen rıdvan uzunöz “ikinci el telefon pek tercih etmiyorum. aldığım vakit faturalı olmasına bilhassa dikkat ediyorum. fetö cülerin kullandığı bylock uygulamalı telefonların piyasaya girdiğini düşündüğümüz için ikinci el telefon almıyorum. bu telefonların piyasada alınmasını da satılmasını da istemiyoruz. sıfır telefon aldığımız vakit bu cimri sorunlar tamamen ortadan kalkacağı için artık ikinci elden ziyade sıfır telefon kullanmaya itina gösteriyorumı diye konuştu.
msf-brn-ha-y

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?