reklam
reklam
reklam

fransa dışişleri bakanı jean-marc ayrault:

xfransa-disisleri-bakani-jean-marc-ayrault-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.qQyzFmoK3x
24 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok67 Kez görüntülendi
reklam

fransa dışişleri ve uluslararası kalkınma bakanı jean-marc ayrault suriye’nin halep kentinde yaşanan insanlık dramına uluslararası toplumun sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

bir sıra temaslarda bulunmak üzere türkiye ye gelen fransa dışişleri ve uluslararası kalkınma bakanı jean-marc ayrault gaziantep in nizip ilçesindeki konteyner kentte yaşayan suriyeli vatandaşlarla bir araya geldi. suriyeli çocukların eğitim gördüğü ana sınıfta öğrencilerle buluşan jean-marc ayrault ı suriyeli minik çocuklar “ölürüm türkiyemı türküsüyle karşıladılar.
suriyeli vatandaşlarla bol bol sohbet eden jean-marc ayrault basın mensuplarına yaptığı açıklamada suriye nin halep kentinde yaşanan insanlık dramına uluslararası toplumun sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı.
“esed müttefiki rusya nın yardımıyla savaşı sürdürüyorı
fransa dışişleri ve uluslararası kalkınma bakanı jean-marc ayrault beşşar esed in müttefiki rusya nın desteği ile suriye de savaşı sürdürdüğünü açıkladı. jean-marc ayrault “ancak amma velakin beşşar esad ın bugün tamamen bir cenk içerisinde olduğunu görüyoruz. rusya gibi müttefiklerinin yardımıyla da bu savaşı sürdürüyorlar. halep bombalanıyor ve bir trajedi yaşanıyor. dolayısıyla başta fransa olmak üzere uluslararası cemiyet bu katliamı durdurmak için elinden geleni yapmalıdır. bu katliamı durdurmak için her şeyi yapmamız gerekiyor. maalesef birkaç günlük aradan sonra bombalar yeniden patlamaya başladı. buradaki asıl erek halep i düşürmek belki ama bunun fazla mühim bir insani bedeli mevcut. rejim muhaliflerin elindeki toprakları da art almak istiyor. her geçen gün sulh uzaklaşıyor ama her zamankinden daha çok barışa ihtiyacımız mevcut. silahlar ile değil fakat müzakereler ile barışa ulaşabiliriz. bombaların ında umutsuz bir şekilde insani yardım bekleyen insanlar varken müzakere yapamayızı dedi.
“kendi halkına cenk açan kişiyi durdurmalıyızı
jean-marc ayrault fransa nın birleşmiş milletlerden suriye de daeş ve esad rejimi tarafından kullanılan kimyasal silahların kınanmasını isteyeceğini söyledi jean-marc ayrault “rejim kendi amaçları için en fena olanakları kullanmaya devam ediyor. kimyasal silahlar kullanıldığı birleşmiş milletler araştırma komisyonu tarafından teyit edildi ve yeni öğrendik. fransa nın isteği birleşmiş milletler emniyet konseyinin raporundan sonra suriye rejimi ve daeş tarafından kimyasal silah kullanılmasının kınanmasıdır. umuyoruz ki bu kararımız veto ile karşılaşmaz şayet herhangi bir veto ile karşılaşırsak kimyasal silah kullananlar ile veto eden ülkeler arasında suç ortağı vardır. suriye konusunda seferber olup elimizden geleni yapmalıyız. kendi halkına karşı bu savaşı açan kişiyi durdurmalıyız. bombaları susturup sulh müzakerelerini başlatabilmeliyizı ifadelerini kullandı.
“nihai amacımız barışı getirmektirı
mültecilerin ağırlanması konusunun nihayet derece insani bir dayanışma ve mesuliyet olduğunu belirten jean-marc ayrault “savaştan ötürü insanlar ülkelerini terk ettiler. bizim buradaki nihai amacımız savaşı durdurarak ülkelerine barışı getirmektir. burada görüştüğüm suriyeli vatandaşların hepsi bir gün ülkelerine art dönmek istediklerini söylediler. fakat maalesef cenk devam ediyor. bazıları beş yıldan beri ülkelerinden uzakta yaşadıklarını anlatım ediyorlar. her ne kadar burada tatmin edici şartlarda yaşasalar da hepsinin umudu bir gün ülkelerine art dönmektirı diye konuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?