reklam
reklam
reklam

fransız bakanın unuttuğu ohal

fransiz_bakanin_unuttugu_ohal_1477544852_8456
28 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok120 Kez görüntülendi
reklam

haber7 yazarı taha dağlı, türkiye ziyaretinde ohal uygulamasını eleştiren fransa dışişleri bakanı jean-marc ayrault, fransada 11 sene önceki ohal uygulamasını hatırlatan bir ova kaleme aldı.

işte dağlının o yazısı.

fransa’da halen yürürlükte olan olağanüstü durum bir birinci değil.

bundan tam 11 sene evvel “savaş yasası” kapsamında olağanüstü durum uygulanmıştı.
peki neler olmuştu, hatırlayan mevcut mı?

fransa dışişleri bakanı jean-marc ayrault türkiye ziyaretinde dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu ile düzenlediği basın toplantısında türkiye’deki ohal uygulamasını eleştirdi.
“bizdeki ile sizdeki farklı, bizde yargı müstakil, polisin yetkisi de sizinki kadar değil” dedi.

fransız bakana hatırlatalım.,

27 ekim 2005 tarihi, yer paris.

biri 16 öteki 17 yaşında olan iki müslüman şimal afrika asıllı küçük yaştaki çocukların, polisin kimlik sorgusundan kaçarken, bir elektrik direğinin altına gizlendi, çocuklar polisten kaçarken saklandıkları direğin dibinde, elektrik çarpması sonucu can verdi.

sonradan cumhurbaşkanı olan o dönemin içişleri bakanı nicola sarkozy, paris’in banliyölerinde hayat – ömür mücadelesi veren, ikinci hatta üçüncü derslik insan muamelesi gören müslüman göçmenler için “ayak takımı” benzetmesi yaptı.

iki çocuğun ölümü, içişleri bakanının hakareti, banliyölerdeki göçmenleri sokağa davetti, canlarına tak eden gençler “paris ayaklanması” olarak kayıtlara geçen isyanı başlatıp, her gece onlarca aracı ateşe vermeye başladı.

fransa hükümeti cenk yasasını devreye soktu, olağanüstü durum duyuru etti. birinci dönemin ardından olağanüstü durum uzatıldı.

her hangi bir caddede ufak de olsa grupların toplanması, bir araya gelmesi yasaklandı.
bir fazla şehirde sokağa çıkma yasağı uygulandı, paris’te bile 16 yaşından küçüklerin biricik başlarına sokağa çıkmalarına yasak getirildi.

orantısız kuvvet kullanımının haddi hesabı yoktu, 15 yaşındaki çocuklara, polis dayağı atıldı, kelepçe takıldı.

3000’den çok göçmen tutuklandı. yüzlercesi hudut dışı edildi.
tarih 2005’ti, bugün 2016’dayız ve daeş diye bir belayla uğraşıyoruz.
daeş’in nüfusunda ekseriyet şimal afrika kökenli fransız vatandaşları, onların da belki bir çoğu 2005’te ohal ile fişlenen ya da kovulan gençler.

tüm bunlar tam 11 sene evvel yaşandı.
paris’teki ayaklanmanın sene dönümünde fransa hala olağanüstü durum ile yönetiliyor.

kasım 2015’ten itibaren olağanüstü durum mevcut, daimi de uzatılıyor.
o tarihte bir daeş saldırısıyla başladı, ağustos’ta sona erecekti, günler kala 14 temmuz 2016’da bir terör saldırısı daha oldu, otomatikman 6 ay daha uzatıldı.

kasım 2015’ten bu yana hükümet, ohal sayesinde, çalışma yasasını mecliste reddedilmesine karşın yasa hükmünde kararname ile kabul ettirdi.

çalışma saatlerini arttıran, mesai ücretini ortadan kaldıran, işten çıkarılmaları kolaylaştıran bu kanun sendikaları sokağa döktü. aylarca yapılan gösterilerde ohal polisi, kadın-erkek demeden önüne gelene dayak attı, gaz sıktı, yüzlerce kişiyi de tutukladı.

türkiye’ye gelip, bizdeki ohal ile kendilerininkini kıyaslayıp, sonra “bizimki daha demokrat” diye ahkam kesen fransa dışişleri bakanı, dönüp hem aynaya baksın, hem de biraz geçmişe.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?