reklam
reklam
reklam

gaib’de “çevre etiketi” semineri düzenlendi

xgaibde-cevre-etiketi-semineri-duzenlendi-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.X2euJ4QEEc
21 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok82 Kez görüntülendi
reklam

iktisat bakanlığı etraf ve şehircilik bakanlığı ve güneydoğu anadolu ihracatçı birlikleri gaib işbirliğiyle “çevre etiketi” konulu seminer düzenlendi.

gaib toplantı salonunda gerçekleştirilen seminerde etraf ve şehircilik bakanlığı etraf yeterlilik hizmetleri daire başkanı hasan itimat etraf mühendisi aynur çopur ve besin mühendisi hamiyet doğru ihracatçılara “eko-etiketlemeıye ilişkin sunum yaptı.
etraf yeterlik hizmetleri dairesi başkanlığı besin mühendisi hamiyet doğru sürdürülebilir kalkınmanın istikbal – ati nesillerin ihtiyaçlarını karşılama olanaklarını ellerinden almadan şimdiki neslin ihtiyaçlarının karşılanabildiği gelişme süreci olduğunu belirtti.
eko etiketlere dikkati çeken çopur eko etiketlerin mahsul ve hizmetlerin çevresel sicilleri hakkında güvenilir bilgi sağlayan gönüllülük esasına dayalı katılımcı piyasa temelli ekonomik araçlar olarak değerlendirildiği anlatım etti. etraf etiketinin faydalarına dikkati çeken çopur “çevreye hassas ürünleri teşvik üreticilerin ürettikleri ürünler için reklam imkanı uluslararası platformda pazarlama ve rekabet aracı tüketicilere sosyal mesuliyet ve etraf bilinci sürdürülebilir tüketim ve üretim politikasının esas parçası yasal mevzuatlara ahenk çevresel hassas ürünlere mükafat ab müktesebatına ahenk ve yeşil halk alımlarını etraf etiketinin faydaları olarak sıralayabiliriz şeklinde konuştu.
etraf yeterlik hizmetleri dairesi başkanlığı besin mühendisi aynur çopur da ab eko etiketlerinin ürünlere yönelik dağılımını anlattı.
ab eko etiketli mahsul sayısında italya nın önder diyar – memleket olduğunu belirten çopur lisans sayısında ise fransa nın önde olduğunu anlatım etti.
ab eko etiketleri ürünlerinde tekstili misal veren çopur sanayileşme sürecinin başladığı sektörlerden birisinin tekstil olduğunu belirterek “tekstil ülkemizde dışsatım gelirlerinin yüzde 22 6 sına tekabül etmektedir. sektörde yaklaşık 2 milyon şahıs çalışmaktadırı dedi.
tekstil ve amade giyim sektöründe enerji harcamalarına bakıldığında bütün endüstri içindeki enerji kullanım oranının yüzde 19 olduğunu hatırlatan çopur “tekstil ortalama yüzde 20-25 oranında tasarruf potansiyeline sahip bir sektördür. elektrikte yüzde 57 enerji tasarrufu potansiyeli mevcutturı ifadelerini kullandı.
başlıca çevresel tehditleri de sıralayan çopur bunların deniz akarsu ve karasal ekotoksisitesi tabii kaynakların tüketilmesi ötrofikasyon küresel ısınma asidifikasyon fotokimyasal oksidasyon ve ozon tabakasının incelmesi olduğunu kaydetti.
sunumların ardından katılımcıların sorularına yanıt verildi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?