reklam
reklam
reklam

gaün’de 10 kasım atatürk’ü anma programı

xgaunde-10-kasim-ataturku-anma-programi-haber-resim.JPG.pagespeed.ic.qn8rskUnAJ
10 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok139 Kez görüntülendi
reklam

yüce lider mustafa kemal atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yılı nedeniyle gaziantep üniversitesi’nde gaün anma programı düzenlendi.

gaün atatürk anıtı na çelenk koyma törenine rektör prof. dr. ali gür gaziantep valiliği tarafından düzenlenen atatürk ü anma programında bulunması nedeniyle katılamazken; rektör yardımcıları prof. dr. cenk gürsoy prof. dr. hilmi bayraktar ve prof. dr. metin bedir rektör danışmanları prof. dr. süleyman ganidağlı doç. dr. necip fazıl yılmaz doç. dr. mehmet emin sönmez umumi sekreter ayhan doğan ile fazla sayıda akademik idari personel ve talebe amade bulundu. rektör yardımcısı prof. dr. hilmi bayraktar tarafından atatürk anıtı na çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlayan program gaün mavera kongre ve sanat merkezi nde devam etti.

buradaki programda ise gaün radyo ve televizyon teknolojisi programı tarafından hazırlanan “atatürk belgeseliı ve türk musikisi devlet konservatuarı öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından müzik dinletisi sunuldu. anma programda konuşan gaün rektörü prof. dr. ali gür her milletin kader anları toplumların kırılma anları olduğunu belirterek “bu değişim ve dönüşüm anlarında birden karar verebilen ve toplumunu okuyabilen yeryüzünün gidişatını sezebilen insanlar liderlik ruhu gösterirler ve bir çukura düşen milletini tutup ayağa kaldırırlar. işte mustafa kemal atatürk bir milletin umutsuzluğa düştüğü bir dönemde tereddüt etmeden birden kararlar alarak liderlik becerisi gösterip bu millete yeni bir ufuk açmıştırı diye konuştu.

atatür ün enömli mirası umuttur

atatürk şöhret bu millete verdiği en mühim mirasın ümit olduğunu vurgulayan prof. dr. gür “komplekse düşürülmüş bir taraftan balkanları kaybetmiş bir taraftan orta şark elinden çıkmış bir taraftan tüm yedi düvel savaşa girmiş bir ortamda ‘biz ne yapabiliriz ki denilen bir ortamda çanakkale de şayet farklı fikirler üreterek yeni cepheler oluşturup orada dehasını gösterebiliyorsa bu türk toplumunun gelecekteki vizyonel lideridirı dedi. prof. dr. gür konuşmasının devamında da “muasır uygarlık dediğimiz şu anda ilkeler bazında bizim topluma huzur sulh ahlakilik etik bunun yanı sıra da huzuru getirecek bir düzlemde olmamız gerekiyor. bunu yapabildikten sonra zaten atatürk şöhret kendi çağında yaşanmışlıklarıyla ve geleceğe atfen söylediği sözlerini yerine getirmiş oluyoruzı dedi.

atatürk ü fark etmek konferansı

programın devamında gaün atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi araştırma ve uygulama merkezi müdürü yrd. doç. dr. yunus emre tansü tarafından ‘atatürk ü fark etmek adlı konferans verildi.

“atatürk ü anlarsak bugün sayın cumhurbaşkanımız ve onun yönetici kadrosunun verdiği mücadeleyi de anlarız diyen yrd. doç. dr. tansü aynı atatürk e söylev ta verdiği kliğe karşı yaptığı mücadeleyle bugün fetö terör örgütü ne verilen mücadele arasında hiçbir ayrım olmadığını anlatım etti. yrd. doç. dr. tansü “aynı katı tedbirleri almışlardır almaktadırlar ve alacaklardır. okullarını gazetelerini dergilerini kapatmışlardır. devlet memuriyetinden ihraç etmişlerdir. istiklal mahkemeleri nde de en ağır şekilde cezalandırmışlardır. çünkü o gün de bugün de sorun devletin bekasıdır. hiçbir şey devletin bekasından türk devleti nin ilelebet müddet olmasından mühim değildirı diye konuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?