reklam
reklam
reklam

gaziantep suriye seferberliği

xgaziantep-suriye-seferberligi-haber-resim.Jpeg.pagespeed.ic.RdFHIfoE2h
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok135 Kez görüntülendi
reklam

yaklaşık iki buçuk ay evvel suriye’ye yönelik başlatılan fırat kalkanı operasyonunun hudut illerindeki ekonomik etkilerini yerinde araştırdık. gaziantep kilis ve hatay illerindeki belediye başkanları endüstri ve ticaret odası başkanları sanayici işadamı esnaf ve vatandaşlarla konuştuk

suriye de 2011 de başlayan siyasi karışıklık ve ardından başlayan dahil savaştan en fazla etkilenen diyar – memleket kuşkusuz ki türkiye oldu. resmi olmayan rakamlara göre 3 buçuk milyon suriyeli bugün türkiye de yaşıyor. insan göçünün yanısıra suriye deki cenk bölge ülkeleriyle yapılan ticareti bitirme noktasına getirdi. bu durumdan en fazla etkilenen hudut kentlerinden biri gaziantep oldu. bölgenin en aka ekonomisine sahip olan gaziantep ihracatının aka bölümünü dahil cenk öncesinde suriye üzerinden ortadoğu ülkelerine yapıyordu. suriye deki cenk gaziantep e gelen turist sayısını da ağırbaşlı ölçüde etkiledi.

gaziantep büyükşehir belediye başkanı fatma şahin gaziantep in bölgenin ekonomik olarak lokomotif şehri olduğuna dikkati çekerek şehrin 200 bin çalışanı ve 200 e yakın ülkeye yaptığı dışsatım ile türkiye nin mühim ekonomilerinden birine sahip olduğunu söyledi.

gaziantep cilt çin e kadar birçok ülkeye dışsatım yapıldığını anlatan şahin en fazla ihracatın ise suriye deki olaylardan evvel ortadoğu pazarına yapıldığını belirtti. “ortadoğu pazarındaki küçülme suriye deki dahil cenk en fazla gaziantep i etkiledi. bu kadar olumsuzluğa karşın sanayicimiz fazla aka bir fedakârlıkla ve yüksek bir gayretle yeni ernatif pazar arayışları maliyeti aşağı çekecek önlemler ve hükümetimizin verdiği destekleri iyi kullanarak en az zararla buradan çıkmaya çalıştıı dedi.

üretmeye devam

bölgedeki olumsuzluklara karşın üretim ve tüketim hedeflerinde geçen yılın gerisine düşmediklerini anlatan şahin “bu olaylar olmasaydı biz yüzde 10-15 büyüme hedefliyorduk. ama buna karşın geçen yılın bu ayına göre elektrik tüketiminde yüzde 2 lik artış yaşandı ki bunun nedeni gaziantep insanı. gaziantep in insanı kadınıyla erkeğiyle fazla çalışkan. ekmeğini taştan çıkarıyor ve hakikaten fazla aka mücadele veriyor. bu dönemden bütün zorluklara karşın en az zararla çıkmayı başarıyorı dedi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?