reklam
reklam
reklam

gaziler ‘gazi’ şehirde buluştu

xgaziler-gazi-sehirde-bulustu-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.UPD9ShUUFk
18 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok151 Kez görüntülendi
reklam

15 temmuz gazileri ‘tecrübe konuşuyor kahramanlar’ programında o gece yaşadıklarını gazianteplilere anlattı.

gençlik ve spor bakanlığı gaziantep gençlik hizmetleri ve spor vilayet müdürlüğünce şehitkamil kültür ve kongre merkezi'nde düzenlenen program kur'an-ı kerim tilaveti ile başladı. ardından 15 temmuz gazilerinin yer aldığı vtr'ler izletildi. programı izleyenler arasında tekvando poomse dünya şampiyonları kübra dağlı ve emirhan muran da yerini aldı. gaziler ismet doğan mehmet köse lütfi çiçek ve vildan güvercin i sahneye programın moderatörlüğünü üstlenen ismail hakkı ürün çağrı etti.

“5 dakikada tank sürmeyi öğrendimı
yıllarca vinç operatörlüğü yapan mehmet köse 5 dakikada tank kullanmayı öğrendiğini söyleyerek “sabaha karşı vatandaşlar tarafından ele geçirilen tankın yolda olduğu söylendi. gittik vincin 60 tonu kaldıramayacağını gördük. bu esnada anahtarları istedim. içine girdik. 5 dakikada çalıştırdım. bir saat içinde tankı rehin alıp 5 dakika içinde tank sürmeyi öğrenebilen bir milletiz. allah'ın yardımıyla 5 dakikada tankı sürerek garaja götürdüm. o gece ulus olarak şanlı bir direniş gösterdikı şeklinde konuştu.

“şehit olamadığım için üzgünümı
15 temmuz vuruş girişimi sırasında istanbul saraçhane'de iki ayağından vurularak yaralanan gaziantepli karateci ismet doğan da o gece abdest alıp sokağa çıktığını vurguladı. gazi şehrin gazisi doğan “belediyenin önünde barikat kuran askerler bizi gördüklerinde korktular. iki gözümü onlara dikip 'siz müslüman değil misiniz? müslüman müslümanı öldürür mü?' diye sordum. hiçbirine yanıt veremediler. fakat gene de üzerimize doğru rütbeli olduklarını öğrendiğimiz askerler tarafından ateş açıldı. o sırada gruptaki başka vatandaşlara 'korkmayın kaçmayın' dediğim sırada iki ayağımdan vuruldum. bizim darbecilere karşı dik durmamız onları püskürtmemiz bu ülkenin onlardan temizlenmesine vesile oldu. o gün şunu anladık: bu diyar – memleket bedel ödenmeden kazanılmadı. bu ülkeyi korumak için bedel ödenmesi gerekiyordu. başka kardeşlerim şehit olarak bense gazi olarak ödedim. zaten benim de biricik üzüntüm şehit olamamam dedi.

“bu milletin ölüm korkusunu sınadıları
vuruş girişimi haberini alır almaz anne ve babasıyla sokağa çıktıklarına işaret eden vildan güvercin “öyle bir mücadele içerisindeydik ki tankın önüne yatılıyor üstüne çıkılıyordu ama hiçbirimizde ölüm korkusu yoktu. bu girişimle milletimizin ölüm korkusunu sınadılar ve anladılar ki bu ulus canından fazla vatanını sever. üstümüzden helikopterler uçmaya bizi vurmaya başladı. anne ve babam ikisi de vurulmuştu. babamın gözlüğü kan içindeydi. 11 yıl ulusal forma giydim. vatanı bayrağı olmayanın şerefi de olmaz. şehit olmaya da hazırım diye konuştu.

“gazi şehre gazilik anlatılır mı?ı
akıncı üssü'nün elektriklerini kesen güvenlik müdürü lütfi çiçek ise gaziantep'e gelirken fazla utandığını belirterek ben nasıl gazi şehre gaziliği anlatırım diye kendime sordum. ben buraya gönüllü değil görevli olarak geldim. bize kahraman diyorlar ya biz kahraman değiliz. asıl kahraman ölümü göze alıp görevinin başında milleti sokaklara döken recep tayyip erdoğan suikastlara aldırmadan ankara'ya gelmeye çalışan binali yıldırım niğde'nin bor ilçesine bağlı çukurkuyu beldesi'nde yatan ömer halisdemir istanbul'da şanlıurfa'da ankara'da yatan şehitler. biz hiçbir şeyiz ifadelerini kullandı.
gazilerin 15 temmuz gecesini anlatmalarının ardından program nihayet buldu. programın ardından ise gençlik ve spor bakanlığı spor hizmetleri dairesi başkanı rasim arı ve gaziantep gençlik hizmetleri ve spor vilayet müdürü ökkeş demir konuşmacılara türk bayrağı takdim etti. spor hizmetleri dairesi başkanı rasim arı ise programa katkılarından ötürü ise gaziantep gençlik hizmetleri ve spor vilayet müdürü ökkeş demir ve gazikent gençlik merkezi müdürü ali gül e plaket verdi. programda en yoğun ilgiyi ise tekvando poomse dünya şampiyonları kübra dağlı ve emirhan muran da oldu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?