reklam
reklam
reklam

gelecek yüzyılın deneyinde türk imzası

gelecek_yuzyilin_deneyinde_turk_imzasi_1476252701_7271
18 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok89 Kez görüntülendi
reklam

avrupa nükleer araştırma merkezi’ndeki (cern) aka hadron çarpıştırıcısı’nın (lhc) yerine yapılacak geleceğin dairesel çarpıştırcısı (fcc) projesine türkiye’den istanbul üniversitesi (iü) öncülüğünde 7 üniversite imza attı. evrenin aka bölümünü oluşturan karanlık madde üzerinde yıllardır çalışma yapan nükleer bilimciler, lhc ile proton parçacıklarını rekor hızda çarpıştırarak yüzyılın deneyini yaptılar. şimdi ise istikbal – ati yüzyılın deneyine hazırlanıyorlar.

bu daha başlangıç

iü fizik bölümü öğretim üyesi prof. dr. sehban kartal, projenin geleceğe yönelik aka bir adım  olduğunu belirterek “29 ülkeden katılım olacak. aka hadron çarpıştırıcısı’na bakacak olursak birinci çalışmaları 1990’larda yapılmaya başlandı.  art planda yıllarca süren bir çalışma mevcut. geleceğin dairesel hızlandırıcıları projesi de henüz başlangıç aşamasında. biz de bu deneye tam aza olarak katılmak için ikili anlaşma imzaladık” dedi. türkiye’den 7 üniversitenin projeye katkı sağladığını aktaran kartal, “makine mühendisinden elektrik mühendisine kadar aklınıza gelebilecek her konu cern’de karşılık bulabiliyor. proje kapsamında deneylerin birinci çalışmaları bu odalarda, bilgisayarlarda birinci evvel simülasyonlarla başlayacak, prototipler yapılacak, detektörler geliştirilecek” ifadelerini kullandı.

araştırmacıya destek

genç araştırmacıların desteklenmesi ve teşvik edilmesinin önemine dikkati çeken kartal, şunları kaydetti: “projede yer almak isteyenlere davet yapılacak. ilim adamlarına verilebilecek her maddi desteğin mutlaka art dönüşü olacaktır. bu türkiye’de yetenekli, geleceği parlak öğrencileri esas bilime kazandırmak açısından aka bir fırsat. tübitak, taek ve tüba gibi kurumların onları desteklemesi fazla mühim. projede çalışacak araştırmacılara baştan bir maddi destek sağlanarak daha sonraki dönemde projenin gidişatı takip edilebilir.”      

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?