reklam
reklam
reklam

google'dan kadınlara ayrı erkeklere ayrı ifadeler geliyor

google-dan-hanimlara-ayri-beylere-ayri-ifadeler-geliyor-1477052343
22 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok118 Kez görüntülendi
reklam

android 7.1 ile beraber yeni ifadeler yayınlayacağını daha evvel duyuran googledan konuya dair yeni bir izah geldi. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-21326 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-21326 ; } ; }

bilgisayarımızda çılgın gibi msn messenger ve yahoo messenger kullandığımız günlerden bugünlere miras kalan ve yaygın adıyla “emojiı olarak bilinse de bizlerin inatla “ifadeı demeye devam edeceği hareketli ya da hareketsiz konuşma penceresi görsellerinin kullanımı gittikçe artıyor.

hoşumuza gitsin ya da gitmesin bu gülen suratlar ağlayan suratlar ve hatta duran suratlar bilhassa mobil kullanıcılar adına günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda. günden güne sözcüklerin yerini almaya başlayan bu ifadelerin önemini apple bile ciddiye alıyor olsa gerek; eski sürümlerde bulunan tabanca ifadesini ios 10 ile beraber yeşil bir su tabancasına çevirmişti.

benzer şekilde google da bu yılın başında android 7.1 ile cinsiyet farklarını gözeten 63 yeni anlatım karakteri çıkaracağını duyurmuştu. yani kadınlara ayrı erkeklere ayrı gülücükler. yeni ifadelerin tasarım ekibinde yer meydan rachel been ve agustin fonts soyadı-meslek uyumu ; hem yeni ifadelerin tasarım aşamasında birer kadın olarak bulunmalarının hem de bir android kullanıcısı olarak google ın kadınların varlığını bu şekilde vurguluyor oluşunu görmenin kendilerini memnun ettiğini söylüyorlar.

görüldüğü gibi anlatım kullanımının günlük hayatın bir gerçeği haline gelmiş olması gerek apple gerekse de google tarafından kabul görmüş durumda. bu sebeple de işin teknoloji kısmının yanında sosyal kısmını da göz ardı etmemek gibi yeni bir sorumluluğa sahip olmuş oluyorlar.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?