reklam
reklam
reklam

gözlerini ovuşturanlar dikkat

xgozlerini-ovusturanlar-dikkat-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.UuBvCZzE3_
26 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok141 Kez görüntülendi
reklam

vücudun en duyarlı noktasının gözler olduğunu belirten göz hasta doktor uzmanı op.dr. ali sipahier gözlerini ovuşturanları aka tehlikenin beklediğini söyledi.

göz vakfı bayrampaşa göz hastanesi göz hasta doktor uzmanı op.dr. ali sipahier v için ekstra bir itina göstermeliyiz. gözde meydana gelebilecek her türlü şikayeti ciddiye almalıyız dedi. keratokonus gözün en ön kısmında yer meydan saydam kornea tabakasının incelmesi ve sivrileşmesi ile karakterize bir hastalık olduğunu kaydeden sipahier nedeni tam olarak bilinmemekle beraber gelişiminde genetik ve çevresel faktörler rol oynar.bilhassa göz kaşımanın hastalığın oluşumunda ve ilerlemesinde etkili olduğu gösterilmiştir. kornea göze gelen ışınların doğru odaklanmasını sağlayan mühim bir tabakadır bu nedenle bu bölgede olaşan değişimler görme kalitesini ağırbaşlı bir şekilde etkilerler . hastalık genellikle ergenlik çağında başlar gözlük numarasının fazla sık değişmesi ve bir süre sonra da gözlükle net görememe şikayetleriyle karşımıza menfaat. çoğu vakit her iki gözde de hastalık görülse de görme seviyesi bir gözde daha düşük olur. hastalık ilerledikçe ışığa karşı hassasiyet ve kamaşma şikayetleri ortaya menfaat ve görme seviyesi giderek azalır. 35-40 yaşlarında gelindiğinde hastalığın ilerlemesi durur diye konuştu.

keratokonus un tedavisi nasıl yapılır?
sipahier keratokonus un tedavisinde erken teşhis fazla önemlidir bir göz genelde daha az etkilendiğinden hastalar az gördüklerinin farkına varmayabilirler o nedenle ergenlik dönemindeki çocukların rutin muayenesi fazla önemlidir. keratokonus un tedavisinde erek hastalığın ilerlemesini durdurmak ve görme seviyesini arttırmaktır ifadelerini kullandı.

korneal çarpraz bağlama tedavisi
keratakonus un ilerlemesini durdurduğu kanıtlanmış biricik tedavi yöntemi olduğunu anlatım eden sipahier damla anestezisi ile göz uyuştutulduktan sonra korneanın en dışındaki epitel tabakası kaldırılır riboflavin a uygulanır sonrasında uv-a ışını verilerek korneanın güçlenmesi sağlanır. korneal çarpraz bağlama tedavisinin hastalığı durdurmadaki başarısı %90 ın üzerindedir fakat fazla ilerlemiş olgularda kornea kalınlığı yetersiz olduğundan bu tedavi uygulanamaz. bu nedenle kertokonus un erken teşhis edilmesi fazla önemlidir dedi.

görmeyi arttıran yöntemler
sipahier keratakonus hastaları birinci başlarda gözlükle iyi bir görme seviyesi elde edebilirler fakat hastalık ilerledikçe gözlük yeterli olmaz bu durumda hususi kontakt lensler kullanılabilir. kontakt lens kullanamayan hastalarda hastalığın seviyesine göre değişik tedavi metodları uygulanabilir. kornea içi halka tedavisi: keratotokonusta bozulan kornea dokusununun içine monte edilen şeffaf yapıda doku uyumlu cam türevi implantlardır. korneanın içine yerleştirildikleri için kontakt lens gibi takıp çıkarmak gerekmez. hayat – yaşam boyu sorunsuz bir şekilde gözde kalabildikleri gibi istenildiği vakit gözden çıkarılabilirler.burada erek şekli bozulan korneayı daha düzgün hale getirmek ve göze gelen ışınların doğru kırılmasını sağlamaktır. topografi kılavuzlu excimer laser tedavisi: kornea kalınlığı müsait olan keratokonus hastalarında bozuk olan kornea yüzeyini düzeltmek için uygulanan bir yöntemdir. topografi cihazından alınan görüntüler analiz yapılarak excimer laser cihazına aktarılır sonrasında korneanın düzensiz olan ön yüzeyi laser atışları ile düzeltilir. bu yöntemin uygulanması için kornea kalınlığının belli bir limitin üzerinde olması gerekir . genelde korneal çarpraz bağlama tedavisi ile beraber uygulanan bu tedavi ile erken keratokonus olgularında gayet başarılı sonuçlar alınabilmektedir. fakik göz içi lensleri: görme seviyeleri yüksek miyop ve astigmat camlarla artan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. hastalığın stabil hale geldiği 30-45 yaşları arasında ya da kollojen çarpraz bağlama tedavisi yapılmış ve göz numarası ilerlemeyen hastalarda uygulanabilir.

refraktif lens değişimi: 45 yaşın üzerindeki müsait hastalarda katarakt ameliyatında yapıldığı gibi kişinin kendi merceği çıkarılarak yüksek miyopu ve astigmatı aynı anda düzeltebilen göz içi lensleri implante edilebilir. keratoplasti kornea nakli : keratokonusun ilerleyip korneanın saydamlığını yitirdiği ya da başka yöntemlerle müspet netice alınamadığı durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. keratokonus jön yaşlarda görülen bir hastalık olduğundan atama – taşıma yapılan korneada aynı hastalığın gelişme ihtimali ya da yeni takılan korneanın vücüt tarafından reddedilmesi olasılığı yüksektir. bu nedenle keratokonus tedavisindeki ana hedef olası gayet hastaların kendi kornealarıyla yaşamlarını sürdürmelerini sağlayabilmektir. netice olarak keratokonus hastalığı ülkemizde sık görülen ve aktif jön insanlarda görme seviyesini ve kalitesini gayet az lahza bir hastalıktır. fakat erken teşhisle ve bilhassa nihayet 10 yılda yaşanan teknolojik gelişmelerle bu hastalarda çehre güldürücü sonuçlar alınabilmektedir şeklinde konuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?