reklam
reklam
reklam

güneydoğu’nun ihracatı 10 yılda katlanarak büyüdü

xguneydogunun-ihracati-10-yilda-katlanarak-buyudu-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.xyeDbkx0GD
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok72 Kez görüntülendi
reklam

– gaib koordinatör başkanı çıkmaz:
– “araştırma yapan ve ülkelerin taleplerini iyi analiz eden işadamlarımızla daha çok dışsatım gerçekleştirmek için çalışıyoruz”

güneydoğulu amel adamları dört kıtada ayak basmadık diyar – memleket bırakmadı. 10 sene içinde ihracatı katlayarak büyüten işadamları yeni başarıla imza atmak için dünyayı turlamaya devam ediyor.

abd'den çin'e rusya'dan suudi arabistan'a varıncaya kadar 5 kıtaya satış yapan amel adamları ürettikleri mahsul ve diyar – memleket çeşitliliğini artırmak için dünyayı karış karış geziyor. 2006 da bölge ihracatını 2 milyar 238 milyon 648 bin dolara çıkaran işadamları 2006 yılında bu rakamı 5 milyar 160 milyar 388 bin dolara yükseltti. farklı pazar arayışlarına ağırlık veren güneydoğu amel dünyası bu yılın 10 ayında ise 6 milyar 833 milyon 396 bin dolarlık ihracata imza attı.
güneydoğu anadolu ihracatçı birlikleri gaib koordinatör başkanı abdülkadir çıkmaz yaptığı açıklamada türkiye nin belirlediği hedeflere katkı sağlamak amacıyla farklı kıta ve ülkelere dışsatım yaptıklarını söyledi.
bazı ülkelerde yaşanan olumsuzlukların ihracatı da etkilediğini fakat moral bozmadan yola devam ettiklerini vurgulayan çıkmaz haritada ismi bilinmeyen ülkelerle daha ticaret yapma başarısı gösterdiklerini anlatım etti. risk almadan korkmayan işadamlarının bir gün afrika da başka gün avrupa da pazar analizi yaptığını anlatan çıkmaz yüreğini ortaya koyan bu işadamlarını kutlama ettiğini belirtti.
10 yılda ihracatta mühim yol kat ettiklerini vurgulayan çıkmaz “merhum cumhurbaşkanı süleyman demirel ‘yollar yürümekle aşınmaz sözünü hatırlıyorum. yürümeyen araştırmayan ve diyar – memleket analizi yapmayan işadamı hedefini yakalayamaz. bu nedenle yürümeyi de bırakıp koşan bol bol araştırma yapan ve ülkelerin taleplerini iyi analiz eden işadamlarımızla hedeflerimize doğru koşuyoruzı diye konuştu.
bölgeden yapılan ihracatta ortadoğu ülkelerinin birinci sırada yer aldığını hatırlatan çıkmaz ikinci sırada avrupa üçüncü sırada da afrika nın bulunduğunu kaydetti. ihracatta az yer kaplasa da diyar – memleket çeşitliliğini önemsediklerini söyleyen çıkmaz “dünyanın en ücra köşesinde bulunan bir ülkede türk menşeili mahsul görmek bizleri fazla mesut ediyor. bu nedenle tüm ülkelerde mevcut olmak istiyoruzı dedi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?