reklam
reklam
reklam

haşimi: daeş bu sefer daha uzun savaşacaktır

hasimi_daes_bu_sefer_daha_uzun_savasacaktir_1476801675_4636
21 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok118 Kez görüntülendi
reklam

ırak eski cumhurbaşkanı yardımcısı tarık el haşimi, “daeş bu sefer daha uzun savaşacaktır” dedi. 

ntv yayınında soruları yanıtlayan uzak eski cumhurbaşkanı haşimi, ışidin sokak savaşlarına girişeceğini ve bu sefer daha uzun savaşacağını söyledi. haşimi, ışidin nasıl bir metot izleyeceğini şu sözlerle anlattı:

“musul sorunu ve operasyonlar bölge için yeni bir mesele çıkaracak. musul en nihayet daeş grubu için güvenli bir yer olarak sayılmaktaydı. iki tarafın gücü arasında daeş bu sefer daha uzun süreli savaşacaktır. çünkü musul onların ellerinde bulunan en nihayet yerleşim birimidir. buna karşın bugün uluslararası koalisyonla arasındaki dengesizlikten ötürü çehre yüze savaşmayacak vur kaç metodunu uygulayacak. sokak savaşına girişecektir. kendilerini veya araçları patlatarak savaşacak veya şehri bırakıp gitmesi gerekiyor.”

haşimi, “2012 yılında ayrıldınız ama musul’daki yapıya baktığınız vakit bugün ışid’e karşı halkta bir direniş gösterecek mi?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“durum eskisine göre değişti şüphesiz. musul daeş’in eline düştüğü vakit kamu bir kurtuluş umuyorlardı. mezhepsel rejimden kurtulmak istiyorlardı, ayrımdan kurtulmak, ileri gelen kişilerin izlenmesinden kurtulmak istiyorlardı. ama bunun daha fena alternatif olmasını ummuyorlardı. zulüm karşısında diğer bir seçenek kalmamıştı. yalnızca mezhepsel değil varlığımız amaçlanıyordu. uluslararası toplumun bize muavin olacağını umuyorduk. ama bu misal bunun yanı sıra yabancı bir müdahalenin sonucunda geldi. nuri el maliki hapishanelerdeki el kural liderlerini serbest bıraktı ve çöle gitmeleri için vasıta temin etti. uzak ordusuna onlara karşı savaşmamalarını söyledi. o vakit 3 milyar dolar değerindeki silahları daeş’e teslim etti. biz gerçekten bunu beklemiyorduk. musul’daki halkımız bu görüntüyü ortadan kaldırmak istiyorlar.”

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?