reklam
reklam
reklam

hkü’de protez- ortez farkındalığı semineri

xhkude-protez-ortez-farkindaligi-semineri-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.L98xXMRV6v
08 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok124 Kez görüntülendi
reklam

hasan kalyoncu üniversitesi’nde ‘’protez ve ortezlerde güncel teknoloji’’ konulu seminer gerçekleştirildi.

hasan kalyoncu üniversitesi hkü sıhhat bilimleri yüksekokulu fizyoterapi ve rehabilitasyon ftr bölümü tarafından düzenlenen ‘ protez ve ortezlerde güncel teknoloji konulu seminer hasan kalyoncu üniversitesi kongre kültür merkezinde gerçekleştirildi.

hkü ftr bölümü tarafından fazla sayıda protez noksan olan gövde uzuvlarını taklit edecek şekilde yapılmış aygıtlar ve ortez işlevini kısmen veya tamamen kaybetmiş uzuvların performansını arttırmak ve daha çok kullanılabilir hale getirmek amacıyla vücuda takılan muavin cihazlar kullanmaya gereksinim duyan hastaların varlığından ötürü bu konuya dikkat çekmek farkındalık tekvin etmek ve detaylı araştırmalar için bu seminerin düzenlediği belirtildi. seminere gaziantep üniversitesi dr. ersin arslan hastanesi 25 aralık devlet hastanesi farklı hastane ve üniversitelerden fazla sayıda akademisyen ve hekim muhtelif hususi eğitim ve rehabilitasyon kurumlarından fizyoterapistler konuyla yakından ilgilenen protez- ortez teknikerleri/teknisyenler ve muhtelif üniversitelerden öğrenciler katıldı.
“rehabilitasyon anlamında mühim gelişmeler varı
hkü ftr bölüm başkanı prof. dr. kezban bayramlar seminerde yaptığı konuşmada “protez ve ortez konusunda gelişmeler hızlı bir şekilde devam etmektedir. teknolojik gelişmelere baktığımız vakit nihayet yıllarda rehabilitasyon anlamında mühim gelişmelerin olduğunu görmekteyizı dedi.
toplantıda 3 celse yer aldı. birinci oturumda protez-ortezlerdeki güncel teknoloji ile beraber bu konuyla ilgili sut devletin sıhhat ile ilgili sosyal politikalarının uygulamasına olanak veren kılavuzluk eden fiyatlandıran düzenleyen ve başka bütün uygulama detaylarını içeren mevzuatlar ile ilgili değişiklikler tartışıldı. ikinci oturumda; teknolojik protez-ortezlerde reçetelendirme ve teknolojik protezlerde rehabilitasyon konusu ele alındı. nihayet oturumda ise; ortezleme konusu doktor ve fizyoterapist nazar açısıyla tartışıldı ve ortez teknikeri tarafından yapılan dinamik ayak – ayak bileği ortezi dynamic ankle foot orthosis / dafo uygulaması katılımcılardan aka alaka gördü. seminer teşekkür sertifikaları ve toplu fotoğraf çekimiyle nihayet buldu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?