reklam
reklam
reklam

hükümet harekete geçti! o ücret kalkabilir

xhukumet-harekete-gecti-o-ucret-kalkabilir-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.fXLjTYo-Dl
08 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok118 Kez görüntülendi
reklam

hükümet muayene ücretleri konusunda çalışmalara başladı. çalışanların ve emeklilerin ödediği `muayeneye katılım ücretinin` kaldırılması gündemde.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan önceki gün kanser ilaçları hiçbir ilaçtan ücret alınmaması konusunda başbakan'a ve sıhhat bakanı'na talimat verdiğini söylemişti.

hükümet bu konudaki çalışmalara başladı. çalışanların ve emeklilerin ödediği 'muayeneye katılım ücretinin' de kaldırılması gündemde. halen katılım ücreti olarak devlet hastanelerinde 5 lira hususi hastanelerde 12 lira alınıyor.

cumhurbaşkanı erdoğan ne demişti?

“geçen başbakanımız ve sıhhat bakanımızla konuştuk. dedim ki ‘kesinlikle kanser ilaçları nereden gelirse gelsin bunlardan ücret almamamız gerekiyor . nereden gelirse gelsin biz kalkıp denizi aşacağız gelip derede boğulacağız. insan hayatı bizim için bu kadar mühim. duyarlı olalım buralarda suistimale fırsat vermeyelim tüm sorun bu. bu hizmetleri hususi bir kurumdan almak istedikleri zamanda gene garp ülkelerinin fazla daha ında bir maliyetle gerçekleştirebilecek noktaya geliyoruz. yeryüzünün dört bir köşesinden sıhhat yetkilileri geliyor türk sıhhat sistemini inceliyor bu başarının yöntemlerini öğrenmeye çalışıyor ‘siz bu işi nasıl başardınız diye bize soruyorları

ilaç için eczaneye ne ödüyoruz?

reçete ücreti

hasta ister sigortalı çalışan/yakını ister sigortadan emekli/yakını olsun her reçete başına 3 kutuya kadar 3 tl 3 kutu sonrası için ise her kutu ilaç için 1 tl ücret alınır. şayet acil çıkışlı bir reçeteyse bu ücret alınmaz.

muayene ücreti

devlet hastaneleri eğitim araştırma hastaneleri üniversite hastaneleri hususi dal hastaneleri'nde muayene olduğunuzda randevu aldığınızda tahlil yaptırdığınız röntgen çektirdiğinizde vs. hastaneye herhangi bir ücret ödemezsiniz. kimlik numaranıza bunlar borç olarak kaydedilir. ilaçlarınızı almak için eczaneye gittiğinizde sizden öğrenim edilir. emeklilik varsa bu borç maaştan kesilir sigortalı çalışanlarda elden öğrenim edilir.

yüzde 20 katılım payı

kurumun karşıladığı tüm ilaçlar için emekli olmayan şahıs ve bakmakla yükümlü olduklarından alınan ücret. kuruluş ilaç fiyatının %80'ini öder kalan %20 hastaya aittir ve elden ödenir.

yüzde 10 katılım payı

kurumun karşıladığı tüm ilaçlar için emekli ve yakınlarından alınan ücret. kuruluş ilaç fiyatının %90'ını öder kalan %10 hastaya aittir ve maaşından kesilir.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?