reklam
reklam
reklam

ıspanağı bomba dedektörüne dönüştürdüler

ispanagi_bomba_dedektorune_donusturduler_1477980934_031
02 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok124 Kez görüntülendi
reklam

yapraklarına, ufak tüpler yerleştirilmesi yoluyla, bitkinin siyah mayınlarında bulunan nitro-aromaları toplayarak, sinyal olarak iletmesi sağlandı.
 
massachusetts teknoloji enstitüsünün ( mıt) makale olarak yayınladığı çalışmaya göre, ıspanak yaprakları tarafından toplanan bu veriler, kablosuz olarak akıllı cihazlara da aktarılabiliyor.
 
peki ıspanağı bir bomba dedektörüne dönüştüren bu “küçük müdahale” nasıl gerçekleşiyor ?
 
ilim insanları ıspanak bitkisinin istenen sinyalleri verebilmesi için, yapraklarına nano partiküller ve karbon nanotüpler yerleştirdi.
 
sinyalleri okuyabilmek için ise yaprağa lazer tutarak, bu nanotüplerin lazer ışığıyla tepkimeye girmesi sağlandı. bir kızıl ötesi kamera aracılığıyla da hedef moleküllerin tepkimesi tespit edildi.
 
kitlesel saldırılara karşı bitkisel alarm sistemi
 
bbcye konuşan proje sorumlularından profesör michael strano, “bu yöntemle, bitkileri isteğimiz herhangi bir şeyi belirlemesi için kullanabiliriz” dedi.
 
strano, “bitkiler savunma sistemi olarak kullanılabilir. ayrıca toplu alanlara yerleştirilerek terörist faaliyetlere karşı da sensör işlevi görebilir” açıklamasını yaptı.
 
michael stranonun laboratuvarı yakın zamanda, gene karbon nanotüpleri aracılığı ile tnt tipi patlayıcıları ve sinir sistemini etkileyen sarin gazını tespit etmeyi başarmıştı. 

 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?