reklam
reklam
reklam

israil zaytouna gemisine müdahale etti!

israil_zaytouna_gemisine_mudahale_etti_1475684538_598
08 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok108 Kez görüntülendi
reklam

ordudan yapılan yazılı açıklamada, “rotasını değiştirmesi için yapılan fazla sayıda çağrının reddedilmesinin ardından, gazze ablukasını delmek niyetinde olan gemiyi donanma askerleri ziyaret ederek aramada bulundu” ifadesine yer verildi.

herhangi bir hadise yaşanmadı

müdahalenin uluslararası hukuka müsait olduğu savunulan açıklamada, gazze ablukasının “meşru” olduğu ve gemideki kadın aktivistlerin bunu “hukuksuz şekilde delmek istediği” öne sürüldü.

açıklamada ayrıca müdahale sırasında herhangi bir hadise yaşanmadığı belirtildi.

insan hakları eylemcisi ve özgürlük filosu basın sorumlusu ellen huttu hansson, aa muhabirine yaptığı açıklamada, israil donanmasının, gazze ablukasını delmek için yola çıkan kadın eylemcileri taşıyan zaytouna adlı gemiye uluslararası sularda müdahalede bulunduğunu bildirmişti.

hansson, “kadın sulh aktivistlerini taşıyan zaytouna gemisi ile iletişimi yaklaşık bir saat evvel yitirdik. israil donanmasının zaytounaya, gazzenin 40 ila 50 mil açıklarında müdahale ettiği ve gemiyi aşdot limanına doğru çekmeye başladığı bilgisine ulaştık.” ifadelerini kullanmıştı.

kendisinin ekibiyle strazburgda bulunduğunu ve avrupalı politikacılara filoya destek mektuplarını imzalatmaya çalıştığını belirten hansson, şu ana kadar fazla sayıda avrupalı parlamenterin destek mektubunu imzaladığını anlatım ederek, “tüm insanları sosyal medya ve başka sivil platformlar üzerinden bizi desteklemeye ve israil üzerinde baskı oluşturmaya çağrı ediyorum.” diye konuşmuştu.

ispanyadan yola çıktı, içinde yalnızca kadınlar var

gazze ablukasını delmek için 14 eylülde ispanyadan yola çıkan gemide yalnızca kadınlar bulunuyor. türkiye, kanada, meksika, ispanya, norveç, abd ve avustralya gibi yeryüzünün farklı yerlerinden sivil cemiyet kuruluşlarının desteğini alarak devinim eden özgürlük filosu koalisyonu, önceki girişimlerinde kendilerini engelleyen israil askerlerini bu kere “kadınların gücüyle” aşarak, gazzeye ulaşmayı hedefliyordu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?