reklam
reklam
reklam

‘istihbarat bilgileri bylock’tan sızdırıldı’

bylock_kullanan_21_ogretmen_tutuklandi_1476171563_5076
17 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok73 Kez görüntülendi
reklam

fetö soruşturmaları kapsamında fuat avni’ye bilgi aktardığı iddaisıyla gözaltına alınıp tutuklanan başbakanlık uzmanı mustafa koçyiğit, devletin saklı bilgilerinin güvenlik umumi müdürlüğü istihbarat dairesi’nde görevli mühendisler aracılığıyla sağlandığını açıkladı. koçyiğit, mit’in güvenlik istihbarat dairesi’ne gönderdiği fetö üyelerinin isimnlerinin bulunduğu 20 bin benlik açıkgöz listesini istihbarat daire başkanlığı’nda (idb) görevli mühendislerden aldığını itiraf etti. koçyiğit, güvenlik istihbarat dairesi’ndeki bilgileri kendisine gönderen mühendislerle bylock üzerinden haberleştiğini söyledi. 

başarısız vuruş girişimi sonrasında ankara cumhuriyet başsavcılığı’nca başlatılan fetö soruşturmaları kapsamında yakalanan koçyiğit, ankara cunhuriyet başsavcılığı’ndaki sorgusunda mühim bilgiler verdi.

milliyet’in elde ettiği bilgilere göre koçyiğit, ifadesinde özetle şöyle dedi: 

fetö dershanesi: üniversite aşamasında gülen cemaati diye o zamanlar tanıdığım yapıyla tanıştım. dershanelerine gittim. başarılı bir öğrenciydim. dersanede ücretsiz okudum. sonrasında üniversite sınavında niğde birincisi olarak ankara üniversitesi sbf halk yönetimi’ni 1997’de kazandım. 

örgüt evleri

ankara’da arkadaşlarla hane tutmuştuk. ama vakit vakit bu yapının evlerine gidip orada “abi” diye hitap ettiğimiz bizden aka kişiler said-i nursi ve gülen’in kitaplarını okuyup açıklama ediyorlardı. 2003’te polis akademsi’nde yüksek lisansa başlamıştım. 2009’da 3 yıllığına abd’ye gittim. abd’de yasin isimli, bu yapıyla 
irtibatlı bir şahısla fasıla ara görüşüyordum. 2012’de türkiye’ye döneceğim vakit yasin ‘benim selamımla birisi seni arayacak’ dedi. 

selamla arandım

2012 yaz aylarında türkiye’ye geldim. ankara’ya yerleştim. 2004’te başladığım başbakanlık uzmanlığı görevime kaldığım yerden devam ettim. bir gün yasin’in selamı ile birisi aradı. kendisi ile buluştuk. bana kendisinin selman olduğunu söyledi. bana, gülen yapılanması adına teknik ve bilgi işlemdeki mühendislerin işlerini takip görevi verdi. selman ile yekün 10-12 kere görüştük. yaptığım işlerle ilgili birtakım tavsiye ve talimatlarda bulunuyordu. 

bylock kullandık: ben, selman abinin bana verdiği talimat doğrultusunda güvenlik istihbarat dairesi başkanlığı’nda (idb) çalışan burak isimli şahısla irtibat kurup aldığımız talimatları yerine getirmeye başladık. biz mühendislerle bylock isimli program üzerinden yazışıyorduk. daha sonra da eagle ve tango isimli programları kullandık. bu 3 programın da özelliği yapılan yazışmaları 3 gün içinde otomatik olarak imha ediyordu.

istihbarattaki mühendisler

sonradan anladığım kadarıyla beni istihbarat daire’deki teknik işlerde bu şekilde görevlendirilmemin nedeni hükümetin ve cemaatin arasının açılacağı, bu dönemde idb’den veri almanın personel alt yapısını oluşturmaktı. selman abi ile nihayet görüşmemizde yanında kendisini selahattin diye tanıtan birisi daha vardı. kendisinin ankara’daki görevinin sona erdiğini ve selahattin isimli şahıs ile işi yürüteceğimizi söyledi.

emniyet istihbaratta  hayrettin kod haşim t., bekir  kod burak a., bülent kod, ömer kod özkan, mahmut kod akif g.  ile tanıştık, görüştük. 

evlerde saklı vesika teslimi

usb getiriyorlardı: istihbarat daire’de mühendislerden nusret ş. bizimle irtibatlıydı. 2013’de istihbarat dairesi başkanlığı’nın yönetiminin değişmesinden sonra bizde bir bocalama oldu. örgütün idb’den veriye ihtiyacı vardı. ben selahattin abinin talimatıyla mühendislerden idb’deki işimize yarayacak verileri getirmelerini istedim. mühendislerden burak ve haşim verileri getirmeye başladı. verileri usb veya hard diskte getiriyorlardı. evlerinde veya dışarıda teslim ediyorlardı. 

mit listesi çalındı

bana iletilen verileri furkan kod adlı kişiye veriyordum. bu verileri ne yaptığını bilmiyorum. mahmut o. adlı idb’nin z şubesinde  çalışan personelin y şubesinde görevlendirilmesini istiyorduk. çünkü mahmut o. bize çalışıyordu. mit’in istihbarat dairesi’ne bildirdiği 20 bin benlik pdy’ye ilişkin listeyi de idb’den temin ettik. burak a. e-mail ile gönderdi. internete genellikle ‘vın’ üzerinden bağlantı yapıyorduk.
fuat avni yurtdışında: fuat avni kullanıcı adıyla twitter profili olduğum anlatım edilmiş ise de bu doğru değil. profili kullananlar vatan dışında yaşayan 8-10 benlik bir gruptur.
30 bin tango kullanıcısı: en nihayet kullandığımız haberleşme programı tango idi. 30 bin şahıs teşkilat elemanı kullanıyordu. 15 temmuz’u evimde geçirdim. ertesi gün dışarı çıkmıştım. o vakit telefonumu çöpe attım. pazartesi günü itibariyle başbakanlık’taki görevine döndüm. 

“talimat aldım”

istihbarat daire’den temin ettiğim bilgilerin devletin saklı bilgileri olduğunu biliyordum. bu nedenle devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin suçunu kabul ediyorum. fetö yapılanmasının suç örgütü olduğunu bilmiyordum. yaptığım işleri selman ve selahattin abilerin 
talimatı ile yaptım.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?