reklam
reklam
reklam

izlanda başbakanı istifa etti

izlanda_basbakani_istifa_etti_1477861604_3804
01 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok129 Kez görüntülendi
reklam

izlanda başbakanı sigurdur ıngi johannssonun liderliğindeki ilerici parti, halkın dün sandık başına gittiği umumi seçimde oylarının yarısından fazlasını kaybetti. gelişmelere ilişkin izah yapan johannsson, istifasına gerekçe olarak partiye destek kaybını işaret etti, yeni hükümet kurulana kadar görevde kalacağını bildirdi.

merkez sağ hükümetteki koalisyonun aka ortağı olan ilerici parti seçimde 63 koltuklu izlanda parlamentosunda yalnızca 8 koltuk elde ederken, hükümetin ufak ortağı bağımsızlık partisi ise 21 koltuk kazandı. sol-yeşiller partisi ile internet korsanları ve siyasi aktivistler tarafından kurulan korsan partisi de eşit şekilde 10 milletvekiliyle parlamentoya girme hakkını elde etti.

ilerici partinin seçimde fena netice almasına neden olarak eski başbakan ve parti lideri sigmundur david gunnlaugssonun vergi cenneti panamada şirket sahibi olduğu iddiaları gösteriliyor. gunnlaugssonun off-shore şirketlerle ilgili bilgilerin açığa çıktığı panama belgelerinde adının geçmesi üzerine nisan ayında istifa etmiş, ardından erken umumi seçim çağrısı yapılmıştı. 54 yaşındaki johannsson ise gunnlaugssonun istifasıyla başbakanlık koltuğuna geçmişti.

aa

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?