reklam
reklam
reklam

kızaran göze dikkat

xkizaran-goze-dikkat-haber-resim-2.jpg.pagespeed.ic.dyLv3T14PZ
09 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok113 Kez görüntülendi
reklam

göz hasta doktor uzmanı op.dr. şeyda atabay gözde görülen konjonktiva hastalığına dikkat çekti.

atabay konjonktiva; göz kapaklarının dahil kısmını ve gözümüzün ak tabakası yani skleranın ön kısmını örten ince saydam müköz membrandır. bu nedenle gözlerimizle ilgili bir problemde birinci tepki veren ve bu tepkisini kızararak kanlanarak çapaklanarak batma hissi yaparak gösteren bir zardır. normal sağlıklı durumda beyazımsı bir renk olduğundan gözükmeyip en küçük bir rahatsızlıkta yoğun kan damarları içerdiğinden aşırı kanlanarak al bir renk alır dedi.

konjonktiva tümörlerinin tanısının başka bazı konjonktiva lezyonlarına benzeyebildiği için güçlükler oluşturduğunu belirten op.dr. şeyda atabay hastalarımızın müracaat anındaki şikayetleri en sık olarak büyüyen kitle şeklindedir. bundan diğer kızarıklık şişlik batma çapaklanma olabileceği gibi kimi ise gözlük muayenesi için başvuran bir hastada rastlantısal olarak tanı konulmaktadır. bu lezyonların erken tanı ve tedavisi hastanın görsel yeteneklerinin korunmasında kozmetik deformite gelişiminin engellenmesi ve göz kaybının önlenmesinde önemlidir.

öykü tanıda aka ehemmiyet taşır. hastada daha önce konjonktivada öncü bir lezyon saptanıp saptanmadığı travma geçirip geçirmediği petrol ürünlerine maruziyet sigara içimi kronik viral enfeksiyon hikayesi sistemik hastalıkları ve kullandığı ilaçlar gibi sorular sorulur. hastalığın öyküsü ortalama 6 ay gibi kısa bir süredir. başvurma süresinde gecikme hiç kuşkusuz hastalığın tedavisinde güçlüğe ve hastalığın tekrarlama oranında artışa yol açabilir. hastalara tam bir oftalmolojik muayene gerçekleştirilmelidir. ilave olarak lezyonların varlığı yaygınlığı yerleşim bölgesi muayene edilir. metastatik hastalık olup olmadığı incelenmelidir diye konuştu.

kesin tanının biopsi ile olduğunu anlatım eden op.dr. şeyda atabay şöyle konuştu:

bu hastalık grubunun tedavisinde cerrahi olarak tümörün temizlenmesi ilave krioterapi intraoperatif antineoplastik ajan kullanılması postoperatif antineoplastik ajan kullanılması enükleasyon egzenterasyon radyoterapi ve palyatif tedavi gibi muhtelif yöntemler kullanılmaktadır.

konjonktiva neoplazilerinin tedavisi için biricik bir yaklaşım yoktur. her hasta ayrı ayrı ele alınmalıdır. birçok tedavi yöntemi kullanılsa da primer tedavi cerrahidir. defekt ufak olduğunda primer kapama teknikleri ile kapatılabilir. fakat çoğu olay aka tümörlerdir. aka defektlerde konjonktival flep karşı gözden konjonktival greft ağız mukoza grefti veya nihayet zamanlarda tercih edilen amniyon membran transplantasyonu uygulanabilir.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?