reklam
reklam
reklam

komisyonda soğuk rüzgârlar estirdi

komisyonda_soguk_ruzgarlar_estirdi_1478650600_3185
10 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok130 Kez görüntülendi
reklam

tbmm 15 temmuz fetö vuruş girişimi araştırma komisyonu’na konuşan eski genelkurmay başkanı emekli orgeneral ilker başbuğ, tavrıyla da toplantıya damgasını vurdu.

komisyonda bugüne dek dinlenen konuklara sunum yapmaları için tanınan 20 dakikalık süreyi, başbuğ 2 saat olarak kullandı. milletvekillerinin soru süresi ise 3 saati buldu. katı ve sert tutum sergileyen başbuğ’un konuşmasını milletvekilleri kesmeden soluksuz dinledi.

‘başlamazsa.’

başbuğ’un sert tutumu daha salona girmeden toplantıya yansıdı. bağbuğ’un, “vaktinde başlamazsa tbmm’den ayrılır giderim” eksenindeki tutumu komisyon başkanı reşat petek’in, “şöyle bir bilgi var: saat 12.00 için sayın ilker başbuğ’a randevu verdik. saatinde alınmazsa beklemeyi düşünmüyorum şeklinde bir bilgi ulaştı sayın ilker başbuğ’dan” notunu okumasıyla milletvekillerine aktarıldı. komisyonda soğuk rüzgarların esmesine yol açan bu notun ardından başbuğ, vaktinde başlayan sunumunda ise şu tavrı sergiledi:

“bugün, burada, belki de bu konulara ilişkin yeni bir şey söyleyeceğimi tahmin etmiyorum, zaten görüşlerimi en net olarak anlatım eden birisiyim. o vakit niye bugün buradayım? iki nedenle. birincisi, doğal ki bu ulu kurumun, manevi şahsiyeti karşısında duyduğumuz saygı, doğal, bugün burada bulunmamın ana nedenidir. ikincisi de elbette, düşüncelerimizin tbmm’nin kayıtlarına girmesini de önemsiyorum. bu meclisin kayıtları yüzyıllarca yaşayacak. her vakit partilerüstü bir durumda olmaya itina gösterdim. ‘partilerüstü’ demek, devlet adamlığı demek. lütfen, soruları yöneltirken benim partilerüstü durumda olduğumu ve devlet adamı niteliğine sahip olduğumu unutmayın.”

‘benim olduğum yerde tartışmalar olmasın’

iktidar ile muhalefet milletvekilleri arasında, “tsk’nın dine soğuk durduğu” yönünde başlayan tartışmayı da başbuğ sonlandırdı. başbuğ, “sayın reis, benim olduğum yerde lütfen böyle tartışmalar olmasın. yoksa ben tahammül edemem, müsaadenizi. mahkemeyi bile terk etmişimdir yani. lütfen, sorunuz varsa bana mesele, ben yanıt vereyim ama benim olduğum ortamda lütfen. sonra siz yapın kendi aranızda ne yapacaksınız” dedi. petek’in, “zaten siyasetüstü bir konumda olduğunu konuğumuz anlatım etti” çıkışının üzerine başbuğ, “daha evvel başka kişilerin yaptığı değerlendirme ve yorumlar beni ilgilendirmez. zaten onların değerlendirme ve yorumları üzerinde ben burada yorum yapmam” ifadelerini kullandı.

‘bu mu sorunuz?’

başbuğ, chp istanbul mebus sezgin tanrıkulu’nün, “2007’ye ‘tam ittifak dönemi’ dediniz. 27 nisan e-muhtırasıyla ilgili olarak fer koşaner de burada bir arkadaşımızın sorusu üzerine beyanda bulundu ‘bizim bilgimiz yoktu’ dedi. iki: dolmabahçe görüşmesiyle ilgili bilginiz mevcut mı?” sorusu üzerine, “bu mu sorunuz?” diye çıkıştı. tanrıkulu’nun, “evet, bu” karşılığı üzerine başbuğ, “bu sorunun 15 temmuz vuruş girişimiyle ilişkisi ne?” dedi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?