reklam
reklam
reklam

meme kanseri riskini sağlıklı beslenerek azaltın

haftada_2_gun_diyet_kanseri_azaltiyor_1466325869_331
23 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok86 Kez görüntülendi
reklam

beslenme ve diyetetik bölüm başkanı yrd. doç. dr. indrani kalkan meme kanseri konusunda beslenme alışkanlıklarının nihayet derece mühim olduğunu belirtti.

kalkan, fiziksel hareketsizliğin ve aşırı alkol tüketiminin meme kanseri riskini arttırdığını vurgulayarak “obezite, fiziksel aktivite eksikliği, uzun süreli ve çok alkol tüketimi meme kanseri riskini arttırırken kurubaklagil, tam tahıllı ürünler, yeşil çay, sebze, ılımlı düzeyde meyve tüketimi koruyucu etkiler sunabiliyor, bilhassa değişik bitkilerde bulunan ve fitokimyasallar olarak bilinen bazı ögelerin dna hasarına karşı koruyucu olduğu ve bazı kanser yolaklarını bloke ettiği biliniyor.” dedi.

“omega-3 içeren besinler meme kanseri riskini azaltıyor”

meme kanserinden korunmak için tam ve dengeli beslenmenin altını çizen iaü beslenme ve diyetetik bölüm başkanı yrd. doç. dr. indrani kalkan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“et, süt, tahıl, meyve ve sebze grubundan yeterli miktarda alınmalıdır. lif açısından varlıklı, glisemik indeksi düşük paketlenmemiş besinler tüketilmelidir. yağ açısından varlıklı bir diyetin, kandaki östrojen düzeyini arttırarak obezite ile etkileşimi sonucu, başta postmenopozal olmak üzere meme kanseri riskini arttırdığı biliniyor. fakat omega-3 yağ asidi ile yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, bilhassa sardalya, uskumru, somon gibi yağlı balıklarda bulunan (epa) ve (dha) gibi omega-3 içeren uzun zincirli yağ asitlerinin meme kanseri riskini azalttığını söyleyebiliriz.”

“kemoterapi tedavisinde iştahsızlığa karşı öğünler arttırılmalı”

meme kanseri hastalarında kemoterapi tedavisi sırasında iştah azalması görüldüğünü ve bu problemin önüne geçilebilmesi için alınması gereken önlemleri sıralayan yrd. doç. dr. kalkan “mide bulantısı gibi bir durumla karşılaşıldığında, öğünler 3 aka ana öğün yerine 5-6 ufak öğün olarak tercih edilebilir. sert yiyecek istemiyorsanız smoothie, çorba tarzı sulu yemekler tercih edilmeli. yapabiliyorsanız; iştahınızı arttıracak aktiviteler yapın; kısa bir yürüyüş gibi, gene besinlerin açık havada tüketilmesi kokularından kaynaklanan bulantıların engellenmesinde muavin olacaktır. kabızlık problemi olan hastalar ise yüksek lifli besinler tercih etmeye çalışmalı.

kemoterapi alımı sırasında ise hastalar genellikle sindirimi güç olduğu için kurubaklagil tüketemezler. bu dönemde sebze çorbaları daha fazla muavin olabilir. ishal gibi durumlarda lif, sebze –meyve porsiyonları azaltılmalı, bozulan bağırsak florasının yeniden düzenlenmesi için müsait görülen durumlarda probiyotik takviyesi ya da probiyotikten varlıklı besinler tercih edilebilir.” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?