reklam
reklam
reklam

mendi o geceyi anlattı: ne akıncısı manyak mısınız

mendi_o_geceyi_anlatti_ne_akincisi_manyak_misiniz_1478094301_7197
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok128 Kez görüntülendi
reklam

tbmm vuruş araştırma komisyonuna bilgi veren jandarma eski umumi komutanı galip mendi, 15 temmuz akşamı vuruş girişiminden nasıl haberdar olduğunu, nasıl derdest edildiğini, nasıl kurtulduğunu anlattı. 15 temmuz’un normal bir mesai günü olarak başladığını söyleyen mendi, şöyle devam etti:

tümgeneral bir arkadaşımızın çocuğunun, gazi orduevindeki düğününe, eşim ve astsubayımla gittim. saat 21.30’da buyruk astsubayım genelkurmay’da silah sesleri geldiğini söyledi. jandarma harekat merkezini, genelkurmay’ı aradım, yanıt alamadım. kurmay başkanlığına vekalet eden tümgeneral arif çetin’i aradım. olağanüstü bir vaziyet olduğunu o da söyledi. 15-20 saniye sonra buyruk subayım yarbay koşarak geldi -şimdi tutuklu- genelkurmay başkanı ve ikinci başkanın beni çabuk beklediğini söyledi. birlikte arabaya bindik. araba daha devinim etmeden konya jandarma komutanı tuğgeneral timurcan ermiş bindi arabaya. eğitim elbiseliydi. o binince derhal devinim etti araba. ne arıyorsun burada diye sordum. ‘akıncılar’a gidiyoruz. sizi yanımızda görmek istiyorum’ dedi. ‘ne akıncılar’ı, sen manyak mısın? sen çete misin?’ diye tepki gösterdim. 2 yıllık bir generaldi. enlem devlet yapılanması iddialarından, ıslak toplantısında emekli edilecekler listesindeydi. ben tepki gösterip bağırınca tabancasını çekip, mermi sürdü.

vıp minibüs

akıncılar’a yaklaşırken vıp bir minibüs geçti önümüze. akıncılar’ın tali bir kapısından girdik ve durduk. pilot tulumu giymiş 25-30 şahıs etrafımıza dizildi. bu tuğgeneral arabadan inip minibüse gitti. sonradan öğrendiğim kadarıyla minibüste sivil elbiseli iki şahıs ile görüşmüş. o minibüste darbenin baş isimlerinden biri olduğunu düşünüyorum. belki de adil öksüz’dü. tuğgeneral benim verdiğim tepkiyi iletti minibüstekilere. ben reddettiğim için, 200-300 metre ilerde ufak bir binanın içine girdik. labirent gibiydi, camı penceresi yoktu. 2 iskemle vardı. sorgulama merkezi yazıyordu. burası, pilotların eğitim yeriymiş, tutsak düştüklerinde sorgulama eğitimi…

yazıklar olsun

3 subay vardı ellerinde tabancalarla. sonra 6-7 şahıs daha geldi. bir yüzbaşı, bir teşkilat adı söyledi ama tam anlayamadım, o teşkilat adına sizi tutuklamaya geldim dedi. ben orgeneralim, sen yüzbaşısın, yazıklar olsun dedim. elimi ayağımı plastik kelepçeyle bağladılar, kafama da bere geçirdiler. siyah kuvvetler eğitim doktrin komutanı orgeneral kamil başoğlu’nu getirdiler. onu da evinde derdest etmişler.”

sabah saat 11.00’de şoförü olan astsubayın gelmesiyle dışarı çıkıp kaçtıklarını anlatan mendi, “elimi kelepçeyle öyle bir sıktılar ki, ‘yunan’a tutsak olsaydım böyle muamele görmezdim’ dedim” diye konuştu. 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?