reklam
reklam
reklam

muharrem ayı orucu kaç ve hangi günler tutulur? aşure günü orucu

muharrem_ayi_orucu_kac_gun_tutulur_muharrem_ayi_ibadetleri_1475312270_7131
15 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok72 Kez görüntülendi
reklam

2 ekim itibariyle hicri yılbaşı yani muharrem ayına eriştik. peki müslümanların en hususi aylarından biri olan muharrem ayında nasıl ibadet edilmeli? en merak edilen konu ise muharrem ayı orucudur. peki muharrem ayı orucu kaç gün tutulur? muharrem ayı orucunda nasıl niyet edilir? işte muharrem ayında yapılacak ibadetler ve edilecek dualar

muharrem ayı orucu ne vakit tutulur?

muharrem ayında oruç tutmak bu ayın daha iyi yaşanması adına fazla önemlidir. bu ayda tutulan orucun fazileti peygamberimiz tarafından öğretilmiştir.

hz. muhammed (sav), muharrem ayının dokuz, on ve on ilk günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti.

ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi allaha izafet ile şereflendirilen muharrem ayındaki oruçtur.”  diğer hadislerde, muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek fazla mühim olayın cereyan ettiği “aşûra gününde tutulan orucun, bir sene evvel işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir”

“her kim zilhicce ayının nihayet gününde ve muharrem ayının birinci gününde oruç tutarsa o kimse, geçmiş seneyi oruçla tamamlamış ve istikbal – ati seneye oruçla başlamış olur. allâh-u teâlâ tutmuş olduğu bu orucu, elli senelik günahına keffaret kılar (tutmuş olduğu bu oruç sebebi ile elli senelik günahı bağışlanır.)”

muharrem ayının birinci günü, 9. , 10. ve 11. günü, aşure günü oruç tutmak faziletlidir. fakat bugünler dışında da oruç tutulabilir.

muharrem ayında perşembe, cuma ve cumartesi günleri oruç tutmanın fazileti

hazreti ibn-i abbas (radıyallâhu anhüma)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte rasûlüllâh (sallâllâhu aleyhi ve sellem) efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“her kim, herhangi bir haram ay içinde perşembe, cuma ve cumartesi günü olmak üzere üç günü (peşpeşe) oruçlu geçirirse, kendisine (bu oruç karşılığında) iki yıl, (diğer bir rivayette) yedi çehre yıl (diğer bir rivayette de) dokuz çehre yıl (nafile ibadet) sevabı verilir.”

(taberani, el-evsat:1810, 2/468; deylemi, müsnedül firdevs: 5696, 4/66; abdülkadir-i geylani, el-gunye: 1/325, suyuti, ed-dürrül mensur: 4/185; imam-ı gazali, ihyau ulumid din: 1/281; ali el mütteki, kenzul ummal: 24173, 8/561; heysemi, mecmaüz zevaid:3/191) hazreti enes (radıyallâhu anh)dan rivayet edilmiştir: rasûlüllâh (sallâllâhu aleyhi ve sellem) efendimiz buyurdu ki:

“her kim muharrem ayında perşembe, cuma ve cumartesi günleri olmak üzere üç günü (peş peşe) oruçlu olarak geçirirse, o kimseye dokuz çehre yıl (nafile) ibadet etmiş sevabı yazılır.” (safuri, nüzhetül mecalis: 1/156)

ilişkili haberler

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?