reklam
reklam
reklam

obüsler ateş altına aldı: 24 terörist öldürüldü

obusler_ates_altina_aldi_24_terorist_olduruldu_1476342283_053
17 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok117 Kez görüntülendi
reklam

fırat kalkanı harekatının 51. gününde 74 deaş hedefine atış yapıldı. koalisyon güçleri tarafından icra edilen 9 hava harekâtındaysa 24 terörist etkisiz hale getirildi, 1 yapı da imha edildi.

fırat kalkanı harekatıyla ilgili türk silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, 13 ekim 2016 günü saat 07.00’a kadar meydana gelen gelişmeler şu şekilde anlatıldı:

“azaz-rai sektöründe; muhalif unsurlardan oluşan hususi vazife güç grubu, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile azaz doğusunda yer meydan kafrah ve duvaybik meskûn mahallerinde aka ölçüde denetim sağlanmış, tam denetim sağlama gayretleri ve mayın/eyp temizleme gayretleri devam etmektedir. gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 6 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. muhalif unsurlarca, harekâtın başlangıcından bu yana denetim sağlanan 132 meskûn mahalde (yaklaşık 1.100 km²) güvenliği artırıcı önlemler sürdürülmektedir. keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 74 deaş terör örgütü hedefine, ateş destek vasıtaları tarafından (fırtına, çnra ve tank) atışlar yapılarak, öso’nun ileri harekâtı desteklenmiş, belirlenen hedefler tam isabetle etkisiz hale getirilmiştir. hava kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından; hava harekâtı icra edilmemiş, birden çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçaklar görevlendirilmiştir.

koalisyon güçleri tarafından; arşak suran ve ihtimalat’ta tespit edilen deaş terör örgütü unsurlarına yönelik icra edilen 9 hava harekâtı sonucunda, 24 deaş terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş ve deaş terör örgütü unsurlarınca operasyon merkezi olarak kullanılan 1 yapı imha edilmiştir.

deaş terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan, patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından, harekâtın başlangıcından bugüne kadar 28 mayın ve 1.036 eyp etkisiz hale getirilmiştir. suriye hudut hattında bayraktar ve gözcü ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir. afad ve kızılay’a ait unsurlar ile hür suriye ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür.

terör örgütleri tarafından kullanılan ve sınır bölgemizde emniyet riski doğuran suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren türk silahlı kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın ziyan görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?