reklam
reklam
reklam

otomobilde ötv sistemi sil baştan

xotomobilde-otv-sistemi-sil-bastan-haber-resim.Jpeg.pagespeed.ic.VQCOtLFP3a
29 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok167 Kez görüntülendi
reklam

hükümet otomobil ve otomobil ruhsatlı panelvan türü yük ve yolcu taşıyan araçların hususi tüketim vergisi’ni sil baştan değiştiriyor.

hükümet otomobil ve otomobil ruhsatlı panelvan türü yük ve yolcu taşıyan araçların hususi tüketim vergisi ni ötv sil baştan değiştiriyor. yeni yasa tasarısına göre sıfır otomobiller fiyatlarına ağırlıklarına hatta spor ya da klasik kasa türlerine göre ayrı ayrı ötv oranlarına tabi tutulabilecek. sözcü'de yer meydan habere göre yalnızca motor hacmi göz önüne alınmadan her tip otomobilden ayrı ötv alınmasının önü açılıyor.

hükümetin hazırladığı “kamu mali idare ve denetim kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında yasa tasarısıı meclis'e gönderildi. tasarıda en dikkat çekici madde otomobillere yönelik ötv düzenlemesi oldu. tasarı bakanlar kurulu'na tanınan taşıtların ötv oranlarını bir katına kadar artırıp sıfıra kadar indirme yetkisini çeşitlendirmeyi ve bu yolla vergi gelirlerinin arttırılmasını öngörüyor.

satış fiyatına göre vergi

tasarıya göre bakanlar kurulu binek otomobillerle 3.5 tonun ında yük taşıyan panelvanlar ve 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler için “ötv matrahını temel alarak fiyat gurupları oluşturmaya bu fiyat grupları ve malların cinsi sınıfı üst bina beden tanımı istiap haddi ile yolcu ve yük nakil kapasitesi itibariyle farklı oranlar belirlemeyeı yetkili olacak.

buna göre araçların ötv oranlarını yalnızca motor hacmine göre değil bunun yanı sıra satış fiyatına tipine sınıfına kapasitesine cinsine kasa yapısına göre ayrı ayrı belirleyebilecek. böylece mesela her ikisi de 1600cc olmasına karşın vergisiz fiyatı 20 bin lira olan otomobille 100 bin lirayı aşan otomobilden farklı oranlarda ötv öğrenim edilebilecek. bu iki araçtan birine yüzde 45 diğerine yüzde 90 ötv uygulanabilecek.

ötv çeşitlendirilmesini öngören düzenleme yalnızca otomobil ve ufak yük ve yolcu nakil kapasiteli araçlarla sınırlı tutulurken minibüs otobüs kamyonet kamyon ve motosikletlerle uçak yat kotra gibi taşıtlar bu uygulamanın dışında tutuldu. tasarı meclis'ten aynen geçerse yeni sene beklenmeden derhal uygulamaya girecek. kanun çıktıktan sonra otomobil alanlar yeni sürpriz vergilerle karşılaşacaklar.

işte vergisi değişecek araçlar:

1-istiap haddi 850 kilogramı geçmeyip motor silindir hacmi 2000 cm³ şöhret ında olanlar: vergi oranı yüzde 15

2-istiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi 2800 cm³ şöhret ında olanlar: vergi oranı yüzde 15

3-sadece elektrik motorlu olanlar: vergi oranı yüzde 10

– sürücü 9 benlik oturma yeri olanlardan motor silindir hacmi 3200 cm³ ü geçmeyenler yüzde 15 yalnızca elektrik motorlu olanlar: yüzde 10

4-diğerleri:

-motor silindir hacmi 1600 cm3 ü geçmeyenler: yüzde 45

-motor silindir hacmi 1600 cm3 ü geçen ama – lakin 2000 cm3 ü geçmeyenlerden; elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 kw ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3 ü geçmeyenler: yüzde 45 diğerleri: yüzde 90

motor silindir hacmi 2000 cm3 ü geçenler:

-elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 kw ı geçip motor silindir hacmi 2500 cm3 ü geçmeyenler: yüzde 90 diğerleri yüzde 145

yalnızca elektrik motorlu olanlar:

-motor gücü 85 kw ‘ı geçmeyenler yüzde 3

-motor gücü 85 kw ı geçen ama – lakin 120 kw ı geçmeyenler yüzde 7

-motor gücü 120 kw ı geçenler yüzde 15

bütçe aktarıma açıldı ihaleler genişledi

aynı tasarıyla ayrıca halk kurumlarının bütçe ödenekleri arasında aktarım yapma yetkisi genişletildi. var düzenlemeye göre halk kurumları aktarma yapılabilecek tutarın yüzde 5 oranında kendi bütçeleri arasında ödenek aktarımı yapabiliyorlar. getirilen tasarıya göre ise ödenek aktarımı için umumi bütçenin tümü baz alındı.

buna göre umumi bütçenin yüzde 10'una kadar kurumlar arası ödenek aktarımı yapılabilecek. ayrıca kurumlar yüzde 5 yerine yüzde 20 oranında kendi bütçeleri arasında ödenek aktarımı yapabilecekler. buna göre mesela 2017 yılında 64.5 milyar liraya kadar ödenek aktarımı gerçekleştirilebilecek. bir başka maddeyle de halk kurumlarına yüzde 10'dan daha az ödeneği olan yatırım projeleri için dahi ihaleye çıkma yetkisi verildi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?