reklam
reklam
reklam

pazar günü saatlere dikkat!

xpazar-gunu-saatlere-dikkat-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.EyiRGZtDw6
29 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok143 Kez görüntülendi
reklam

türkiye bu sene kış saatine geçmek için saatleri bir saat art almıyor. fakat 30 ekim pazar gününe dikkat etmek gerekiyor.

başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması nedeniyle pazar sabahına saatiniz bir saat art alınmış olarak uyanabilirsiniz.

yaklaşık olarak 50 milyona yakın mobil cihazın pazar günü saatini otamatik olarak 1 saat art alması bekleniyor. bu mesele için iletişim operatörleri şebeke ve baz istasyonlarında saati güncel tutarak önlemlerini alıyor. fakat işletim sistemleri ve aygıt üreticilerinin saatlerde güncelleme yapması gerekiyor. güncelleme yapılmayan işletim sistemlerinde saat ayarı ‘otomatik yerine ‘manuel veya elle olarak seçilmeli. windows işletim sistemli bilgisayarlarda ise güncellemelerin yapılması halinde saatler doğru ayarda kalacak.

epdk sayaçlarda düzenlemeye gitti

reklam

ads by admatic

enerji piyasası düzenleme kurumu epdk bakanlar kurulu kararıyla sene boyu sürdürülecek olan yaz saati uygulamasının elektrik sayaçlarındaki tüketimde sapmalara neden olmasını önlemek için düzenleme yaptığını açıkladı. kurumdan yapılan açıklamada; 2016/9154 sayılı bakanlar kurulu kararı ekinde yer meydan ilk maddede “gün ışığından daha çok yararlanmak amacıyla; tüm yurtta 27 mart 2016 pazar günü saat 03:00 cilt itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının her sene sene boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştırı ifadesi yer aldığı belirtilerek elektrik tüketimini ölçmek amaçlı tesis edilen elektronik sayaçlar 30 ekim 2016 tarihinde daha önceden programlandığı gibi kendisini otomatik olarak bir saat art alacağı bildirildi.

buna göre; kurumdan yapılan açıklamada söz konusu durumun üç zamanlı tarife üzerinden elektrik tüketen tüketiciler düşünüldüğünde; sayaç saati ile gerçek saat arasında bulunan bir saatlik ayrım gündüz puant ve gece vakit dilimlerinde birer saatlik kaymalara ve üç zamanlı tarife dilimlerine göre tüketimlerini belirleyen bu tüketicilerin yanılmasına neden olacağını belirterek bakanlar kurulu kararı ile yaz saati uygulamasının daimi hale getirilmesinin enerji sektörüne yansımalarını yönetmek amacıyla epdk tarafından dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler ve görevli tedarik şirketlerinin tarife uygulamalarına ilişkin usul ve esaslar ın değiştirildiğini kaydederek;

sayaç saati daimi yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş sayaçlar üzerinden tüketimleri ölçülen tüketiciler için ekim ayının nihayet pazar günü ile mart ayının nihayet pazar günü arasında gündüz dönemi saat 07.00 ile 18.00 arasında puant dönemi saat 18.00 ile 23.00 arasında gece dönemi saat 23.00 ile 07.00 arası olarak mart ayının nihayet pazar günü ile ekim ayının nihayet pazar günü arasında ise gündüz dönemi saat 06.00 ile 17.00 puant dönemi saat 17.00 ile 22.00 arasında gece dönemi saat 22.00 ile 06.00 olarak belirlendi.

sayaç saati daimi yaz saati uygulamasına göre güncellenmiş sayaçlar üzerinden tüketimleri ölçülen tüketiciler içinse sene boyunca gündüz dönemi saat 06.00 ile 17.00 arasında puant dönemi saat 17.00 ile 22.00 arasında ve gece dönemiyse saat 22.00 ile 06.00 arasında olmak üzere uygulanmaya devam edilecek şeklinde karar alındığı açıklandı.

kurumdan yapılan açıklamaya göre; yanlış anlama ve uygulamayı engellemek için elektronik sayaç sahibi olan ve 3 zamanlı tarife üzerinden elektrik kullanan tüketiciler için daimi yaz saati uygulamasına geçilmesi nedeni ile sayaç zamanları güncellenene kadar uygulanmak üzere bu düzenleme yapıldığı belirtilerek nihai faturalara yansıyacak herhangi bir artış kesinlikle söz konusu olmayacağı vurgulandı.

ayrıca yapılan değişiklik görevli tedarik şirketleri tarafından ilgili tüketicilere sms e-posta fatura üzerindeki açıklamalar v.s yoluyla bildirileceğini kaydetti.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?