reklam
reklam
reklam

peşmerge istedi, operasyon durdu!

pesmerge_istedi_operasyon_durdu_1476849199_8747
22 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok144 Kez görüntülendi
reklam

abd, uzak hususi kuvvetleri ve peşmerge güçlerinin başlattığı ‘musul harekâtı’nın ikinci gününde operasyon ‘hız kesti’. uzak ordusundan yapılan açıklamada, ilerlemenin durdurulma talebinin peşmerge güçlerinden geldiği belirtildi. peşmerge güçlerinin ele geçen köylerde patlayıcı ve mayın temizliği yaptığı öğrenildi

ırak’ın musul kentini deaş terör örgütünden almak için önceki gün abd, uzak hususi kuvvetleri ve peşmerge güçlerince başlatılan siyah harekâtının ikinci gününde uzak ordusu kayyara cephesinden musul’a doğru harekete geçti ve el-zaviyah köyü’nü aldı. uzak ordusuna, uzak hava kuvvetleri ve koalisyon güçleri uçakları da destek verdi. iki günün sonunda 20 köy ile 200 kilometrekareden çok meydan deaş’tan kurtarılırken deaş’lı bir militanın uzak tankçı birliğine yönelik bombalı intihar saldırısında 70 uzak askeri öldü. uzak ordusu ise çatışmalarda 20’den çok deaş üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

pkk’dan ayrılan peşmerge öldü

musul operasyonuna 4 bin peşmerge ile destek veren uzak bölgesel kürt yönetimi güçlerinin önceki gün harekete geçtiği amade cephesinde ise dün sessizlik hâkimdi. uzak ordusundan yapılan açıklamada, ilerlemenin durdurulma talebinin peşmerge güçlerinden geldiği belirtildi. amade cephesinden deaş kontrolünde olan hamdaniye bölgesindeki deaş hedeflerine aralıklarla top atışları yapılırken, alınan köylerde patlayıcı temizliği yapıldığı öğrenildi. peşmerge güçlerinin musul’a 10 kilometre uzaklıktaki naveran bölgesine operasyon düzenlemek için bölgeye askeri vasıta ve silah sevkıyatı yaptığı belirtildi.

musul operasyonunda önceki gün hayatını kaybeden 6 peşmergeden birinin ise mardin’in kızıltepe ilçesi nüfusuna kayıtlı, terör örgütü pkk’dan ayrılıp peşmergeye katılan servet abişka olduğu açıklandı. abişka’nın evli ve iki küçük yaştaki çocukların babası olduğu öğrenildi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?