reklam
reklam
reklam

pkk-daeş kardeşliği!

daesin_gizli_musul_taktigi_1476772038_4454
31 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok88 Kez görüntülendi
reklam

terör örgütü daeş, suriyede fırat kalkanı harekatının baba yaklaşması üzerine, pyd/pkk ile amel birliğine girdi. iki terör örgütü, türk silahlı kuvvetleri (tsk) ve hür suriye ordusuna (öso) karşı cepheyi genişletmeyi amaçlıyor. türk emniyet kaynakları, terör örgütü daeş ile pkknın suriye uzantısı pyd arasında bab civarındaki hakimiyet bölgeleri için yapılan pazarlıklara ulaştı.

kuzeyini pkkya bırakacak

emniyet kaynakları, fırat kalkanı harekatının halep ilinin kuzeyinde daeşın yargıç olduğu bab ilçesinin 12 kilometre yakınına ulaştığını, bunun da her iki terör örgütü için endişeye sebep olduğunu vurguladı. taraflar arasındaki pazarlıkların ayrıntılarına ulaşan emniyet kaynakları, daeşın babın kuzeybatısındaki kafir karis, tel susin ve maarret müslimiye köylerini, fafin beldesini ve piyade okulunun eğitim kampüsünü pyd/pkkya bırakmayı kabul ettiğini bildirdi.

afrin-münbiç planı

bu vaziyet, pyd/pkknın deaş kontrolündeki baba biraz daha yaklaşması anlamına da geliyor. teşkilat, fırat nehrinin batısındaki afrin ile münbiç ilçelerini coğrafi olarak birleştirebilmek için babı ele geçirmek zorunda. başka taraftan fırat kalkanı harekatında, tsk ve öso güçleri, pyd/pkknın afrin-tel rifat koridorundan bab-münbiç yönüne çıkışını daraltmaya başlamıştı.

iki örgüte abd desteği

pyd/pkknın fırat nehrinin doğusu ile batısındaki hakimiyet bölgelerini birleştirebilmesi için babı daeştan alabilmesi gerekiyor. teşkilat, abdnin askeri desteğiyle nehrin doğusunda suriye-türkiye hudut boyunu ele geçirmişti. terör örgütü, suriyenin kuzeydoğu ucundan, reyhanlı ilçesinin karşısına ulaşan bir hakimiyet bölgesiyle iki ülkenin coğrafi temasını da aka ölçüde koparmayı öngörüyor.

kirli pazarlık

emniyet kaynakları, daeşın söz konusu pazarlıkla pyd/pkkyı afrin-tel rifattaki sıkışmadan kurtarıp daha geniş bir cephe hattında tsk ile ösonun önüne sürmeyi amaçladığına dikkati çekiyor. pyd/pkknın baba yaklaşabilmek uğruna, fırat kalkanı ile daha çok çatışmaya razı olduğunu kaydeden kaynaklar, iki örgütün cephe hatlarını birlikte tutmak için işbirliğini derinleştirmesini beklediklerini bildirdi. fırat kalkanı harekatında ösonun önceki babın kuzeybatısında daeştan tel madik ve tel ceycanı kurtarması üzerine beşşar esed rejimi muhalifleri havadan vurmuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?