reklam
reklam
reklam

pkk o bölgede dağılma noktasına geldi

pkknin_korkulu_ruyasi_ejder_yalcin_1477379855_9282
09 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok149 Kez görüntülendi
reklam

askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, 3 kasım 2016 tarihinde yapılan hava harekatıyla öldürülen teröristlerin daha evvel aynı bölgede yapılan operasyonlardan kaçtıkları, fakat operasyondan sonra vatandaşların ihbarları ve emniyet güçlerinin ısrarlı takibi sonucu iha ile yerleri tespit edildi. ölü olarak ele geçirilen ve mavi listede 1,5 milyon tl ödülle aranan isa teres isimli teröristin bölücü terör örgütünün sözde erzurum eyaleti olarak nitelendirdiği bingöl, muş, erzurum illerinden mesul olduğu, 1993 yılında örgüte katıldığı, daha önce ığdır, ağrı ve kars illerinden mesul iken ırakın kuzeyinde avaşin-basyan sorumlusu yapıldığı, 2014 yılından sonra öldürüldüğü bölgenin sorumluluğuna getirildiği öğrenildi.

teröristin 5 nisan 2008de doğubayazıtta sınır karakoluna roketle saldırdığı, 8 nisan 2008de doğubayazıtta askeri araca mayın patlatılması eylemlerini gerçekleştirdiği, 23-24 ağustos 2016da bingöl karacehennem ormanları bölgesinde gerçekleşen iki korucu ile bir askerin şehit edildiği mayınlı saldırıların talimatını verdiği biliniyordu. bu operasyonla btönün sözde erzurum eyaleti olarak adlandırdığı bölgedeki teröristlerin dağılma noktasına geldiği öğrenildi.

şubat 2012 ayında ölü ele geçirilen erzurum sorumlusu “mahir başkale” kod adlı haşim kayaadlı adlı teröristin yerine diyarbakırdan bölgeye gönderilen “azat” kod adlı nevzat gündüz adlı teröristin terör örgütü üst yönetiminin beklentilerini karşılamada zayıf kalması, bölgedeki teröristler arasında yaşanan anlaşmazlıklar gibi sebeplerle yerine teşkilat tarafından başarılı olacağı beklentisiyle “isa serhat” kod adlı isa teresin getirildiği öğrenildi. fakat isa teres de bütün çabalarına karşın btönün amaçlarını bölgede gerçekleştiremedi ve öldürüldü.

6 nisan 2016 tarihinde isa teresin yardımcısı ve yeşil listede aranan “sinan devrim” kod adlı mehmet heyme de muşta yanındaki üç teröristi bırakıp kaçarken yakalanmış, aynı gün mehmet heymenin gri listede aranan ve bırakıp kaçtığı karlıova sorumlusu “bedran” kod adlı yunus emre araslı da operasyon sırasında ölmüştü. 21 mayıs 2016da gri listede aranan bingöl gücü sorumlularından “rodi piling” kod adlı abidin bayramın da operasyonda ölü olarak ele geçirilmesi ve 13 haziran 2016da kığıda yapılan operasyonda gri listede bulunan ve muşta etkinlik gösterirken halka yaptığı zulümlerle tanınan, istediklerini yapmadığı gerekçesiyle köylülere işkence yapan kığı sorumlusu “özgür” kod adlı engin özün de ölü olarak ele geçirilmesiyle kendi altındaki ve üstündeki teröristlerden isa terese yönelik eleştiriler artmıştı. ölen başka teröristlerin kimliklerinin tespitine yönelik çalışmalar devam ederken, emniyet kuvvetleri operasyonlarına aralıksız devam ediyor.

4 kasım 2016 tarihinde tunceli pülümür’de aralarında sözde erzurum eyalet sorumlusu isa teresin de bulunduğu btö mensubu 7 terörist, silah, mühimmat ve malzemeleri ile beraber ölü olarak ele geçirildi. teröristlerle beraber 3 tane m-16 piyade tüfeği, 2 tane biksi makineli tüfek, 4 tane kaleşnikof piyade tüfeği, 19 tane el bombası, 2 tane tabanca, 2 tane tabanca şarjörü, 12 tane m-16 piyade tüfeği şarjörü, 23 tane kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, 426 tane m-16 piyade tüfeği fişeği, bin 128 tane kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 352 tane biksi makineli tüfek fişeği, 52 tane tabanca fişeği, 1 tane el telsizi, 1 tane güneş paneli ve tane parçalanmış silah üstü termal dürbün ele geçirildi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?